Więcej na temat zmian w prawie o opakowaniach można przeczytać tutaj.
Obligatoryjna kaucja na metalowe puszki napojowe
– Z perspektywy opakowań aluminiowych najważniejszym zaproponowanym przez Komisję Europejską rozwiązaniem jest obligatoryjna kaucja na metalowe puszki napojowe. Warto przypomnieć, że w Polsce aluminiowe puszki po napojach osiągają już teraz około 80 proc. poziom recyklingu. Projekt rozporządzenia zawiera możliwość wyłączenia z systemu kaucji niektórych frakcji opakowań, które konsekwentnie realizują 90-procentowy cel zbierania – mówi Jacek Wodzisławski.
I zaraz dodaje: – Projekt zawiera sugestię objęcia systemem kaucji również innych rodzajów opakowań niż butelki plastikowe i metalowe puszki do napojów. Co ciekawe wskazana została możliwość wyłączenia z systemu kaucji opakowań zawierających wina, winne produkty aromatyzowane, alkohole mocne oraz mleko i produkty mleczne.
Ekspert zwraca uwagę na nowy zakres definicji opakowań, w tym objęcie nią produktów dotychczas nie spełniających takiej definicji. – Z perspektywy frakcji opakowań aluminiowych, dostrzegamy włączenie coraz popularniejszych kapsułek służących do przygotowania napojów w tym np. kawy i czekolady. W praktyce oznacza to zwiększenie zakresu opakowań objętych obowiązkiem recyklingu, ale już teraz niektórzy dostawcy kapsułek z np. kawą prowadzą programy ich zwrotnego odbioru – analizuje prezes Fundacji RECAL.
Zdziwienie branży opakowań
– Pozytywnie oceniamy zaproponowane kategorie i parametry oceny przydatności opakowań do recyklingu, dające solidny fundament do ekomodulacji stawek opłat dla wprowadzających produkty w opakowaniach. To właśnie ekomodulacja stawek opłat oraz faktyczny zakaz krzyżowego finansowania pomiędzy poszczególnymi grupami określonymi w ekomodulacji wydają się kluczowymi elementami oczekiwanej przez branżę reformy ROP w Polsce. Przypominam, że nie tylko szeroko rozumiana branża komunalna, ale również recyklerzy i podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach, oczekują szybkiego wdrożenia prawdziwego systemu ROP. Chodzi o zniwelowanie negatywnego efektu finansowego związanego z utratą przez sortownie środków ze sprzedaży butelek PET i puszek aluminiowych, co nastąpi począwszy od 2025 roku – mówi Jacek Wodzisławski.
Zdziwienie branży opakowań aluminiowych budzi natomiast proponowane wprowadzenie celu stosowania opakowań zwrotnych w wybranych segmentach napojów na poziomie 10% w 2030 roku oraz 25% w 2040 roku. – Naszym zdaniem, opakowania charakteryzujące się wysokim współczynnikiem cyrkularności powinny być wyłączone z tych celów – podsumowuje Wodzisławski.
Komentarze (0)