Elektryczny bus, terminale do zasilania pojazdów elektrycznych i dwa samowystarczalne energetycznie domy – to efekty projektu dot. wykorzystania „zielonej energii” realizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ) i Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego (BTU) w Cottbus.

– Nasze prace badawcze mają na celu stworzenie i przetestowanie technologii w celu wdrożenia ich do życia codziennego. Rozwiązania te z jednej strony mają sprzyjać ochronie środowiska, a z drugiej gwarantować korzyści ekonomiczne dla mieszkańców wynikające z obniżenia kosztów, czy to transportu, czy utrzymania domu jednorodzinnego – powiedziała PAP Kinga Włoch z UZ.

Projekt pn. „Współpraca UZ i BTU w zakresie zielonej energii” był realizowany od 2012 roku przy dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013. Budżet projektu wynosił prawie 1,1 mln euro, z czego 85 proc. stanowiło dofinansowanie z UE.

Eko lokator Toruń

Podprojekt (jeden z dwóch) koordynowany ze strony polskiej przez prof. Grzegorza Benyska był związany z wykorzystaniem energii elektrycznej do napędzania ekologicznych pojazdów.

Jego efektem jest wybudowanie na terenie UZ i BTU terminali szybkiego ładowania zasilanych z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Oba są wykorzystywane do ładowania elektrycznego busa oraz pojazdów elektrycznych mieszkańców regionu – w przypadku pojazdów osobowych czas ładowania nie przekracza 15 minut.

Ponieważ terminale są wykonane w technologii Vehicle to Grid (V2G), dlatego oprócz podstawowej funkcji szybkiego ładowania, istnieje możliwość świadczenia dodatkowych usług na rzecz systemu elektroenergetycznego – podnoszenie sprawności, jak i niezawodności dostawy energii. Terminale tego typu montowane w domach zapewnią ciągłość dostawy energii elektrycznej – działają na zasadzie UPS-ów, czyli akumulatorów.

Ponadto w zakupionym na potrzeby projektu w busie wymieniono napęd spalinowy na elektryczny. Auto, kursując pomiędzy Zieloną Górą a Cottbus, będzie wykorzystywane m.in. do wymiany studentów, zacieśniania współpracy naukowej pracowników uczelni w ramach wspólnych prac badawczych, jak również współpracy urzędów miast Zielona Góra i Cottbus. W ramach projektu uruchomiona została również ogólnodostępna platforma multimedialna, pozwalająca na ciągły monitoring on-line parametrów pracy, ale również zarządzanie procesem ładowania.

Drugie z przedsięwzięć dotyczyło efektywności wykorzystania energii cieplnej w budynkach mieszkalnych. Jak wyjaśniła dr Anna Staszczuk z UZ, celem podprojektu jest zaproponowanie rynkowi modelowych rozwiązań niedrogich budynków mieszkalnych o stosunkowo niewielkiej (w granicach 120 m kw.) powierzchni użytkowej, charakteryzujących się bardzo niskim zużyciem energii, przyjaznych człowiekowi i środowisku.

W Parku Naukowo-Technologicznym UZ wybudowano dwa identyczne doświadczalne budynki laboratoryjne – domy mieszkalne. Są one jednakowe pod względem kształtu, powierzchni i usytuowania względem stron świata, ale wykonane w różnych technologiach: tradycyjnej (konstrukcja murowana) i lekkiej (konstrukcja drewniana).

Budynki zostały wyposażone w wentylację mechaniczną z możliwością odzysku ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, a także gruntowe wymienniki ciepła. W pomieszczeniach budynków, w warunkach różnych konfiguracji wentylacji i ogrzewania, prowadzona będzie ciągła rejestracja przede wszystkim takich parametrów jak: temperatura, wilgotność oraz zużycie energii ogrzewczej. Na terenie obiektów znajduje się także stacja meteorologiczna.

„Uzyskane wyniki badań wskażą optymalne rozwiązanie nisko-energetycznego domu mieszkalnego pod względem zarówno konstrukcyjnym jak i ekonomicznym oraz, co nie mniej istotne – przyjaznego środowisku. Oczywiście celem naszej pracy jest przygotowanie projektu, który będzie można wykorzystać do komercyjnej budowy niemal samowystarczalnych energetycznie domów” – powiedziała PAP dr Anna Staszczuk.

Dodała, że teraz rozpocznie się etap szeregu eksperymentów naukowych, uwzględniających różne konfiguracje rozwiązań: materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych w powiązaniu z odnawialnymi metodami pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej, i zarządzaniem jej przechowywaniem. W ramach projektu uruchomiono również ogólnodostępną platformę multimedialną, pozwalająca na ciągły monitoring wybranych parametrów on-line.

– Na bazie zbudowanych instalacji odnawialnych, będziemy prowadzili wspólne badania naukowe z zakresu niekonwencjonalnych technik wytwarzania i użytkowania energii elektrycznej oraz szacowania zasobów słonecznych i wiatrowych, co pozwoli oszacować wielkość oraz opłacalność budowy przydomowych instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych – powiedział prof. Benysek.

We wtorek na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się konferencja prasowa podsumowująca opisany projekt. Wezmą w niej udział naukowcy z polskiej i niemieckiej uczelni.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj