Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

URE: średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2023 r. wyższe niż w 2022 r.

URE: średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2023 r. wyższe niż w 2022 r.
E. M.
03.04.2024, o godz. 8:28
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku energii elektrycznej, zarówno w segmencie konkurencyjnym, jak i w sektorze gospodarstw domowych. Dane opublikowane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazują, że w 2023 r. średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej były wyższe niż w poprzednich latach, zarówno na rynku konkurencyjnym, jak i dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Według informacji opublikowanych przez Prezesa URE, średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym wyniosła 759,29 złotych za megawatogodzinę (MWh) w 2023 r. To oznacza znaczący wzrost o prawie 45 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że dane te uwzględniają sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach hurtowego rynku, ale nie obejmują sprzedaży na rynek bilansujący.

Natomiast średnia cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2023 r. wyniosła 0,7840 zł za kilowatogodzinę (kWh), co stanowiło wzrost o 7,5 proc. w porównaniu do roku 2022. W tym przypadku uwzględniona została również opłata za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej.

Wzrost cen energii 

Analitycy zauważają, że wzrost cen energii elektrycznej może być wynikiem różnych czynników. W przypadku rynku konkurencyjnego może to być spowodowane wzrostem kosztów produkcji energii, zmianami na rynkach surowców energetycznych czy też rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Natomiast w segmencie gospodarstw domowych, wzrost cen może być efektem zmian w polityce cenowej dostawców energii oraz rosnących kosztów dystrybucji.

Nie bez znaczenia są również regulacje prawne i polityka energetyczna kraju. Wzrost cen energii elektrycznej może skłaniać do poszukiwania alternatywnych źródeł energii oraz stymulować inwestycje w odnawialne źródła energii.

Optymalizacja zużycia i wybór dostawcy w świetle wzrostu cen

W kontekście tych danych, konsumenci mogą być zainteresowani poszukiwaniem sposobów na efektywne zarządzanie zużyciem energii oraz szukaniem dostawców oferujących atrakcyjne warunki cenowe.

Średnie ceny za 2023 rok zostały opublikowane w Informacjach Prezesa URE nr 19/2024 i 20/2024, dostępnych na stronie internetowej Urzędu. Dalsze informacje dotyczące cen energii elektrycznej oraz wskaźników obliczanych i publikowanych przez Prezesa URE znajdują się w dziale dedykowanym temu zagadnieniu.

Podsumowując, dane opublikowane przez Prezesa URE jasno wskazują na wzrost średnich cen energii elektrycznej zarówno na rynku konkurencyjnym, jak i w gospodarstwach domowych w 2023 r. To zjawisko wymaga dalszej analizy i może mieć istotne konsekwencje dla konsumentów oraz dla całego sektora energetycznego.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024