Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

URE: średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2023 r. wyższe niż w 2022 r.

URE: średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2023 r. wyższe niż w 2022 r.
E. M.
03.04.2024, o godz. 8:28
czas czytania: około 2 minut
0

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku energii elektrycznej, zarówno w segmencie konkurencyjnym, jak i w sektorze gospodarstw domowych. Dane opublikowane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazują, że w 2023 r. średnie ceny sprzedaży energii elektrycznej były wyższe niż w poprzednich latach, zarówno na rynku konkurencyjnym, jak i dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Według informacji opublikowanych przez Prezesa URE, średnia roczna cena sprzedaży energii na rynku konkurencyjnym wyniosła 759,29 złotych za megawatogodzinę (MWh) w 2023 r. To oznacza znaczący wzrost o prawie 45 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Warto zauważyć, że dane te uwzględniają sprzedaż energii elektrycznej realizowaną przez wytwórców i spółki obrotu w konkurencyjnych segmentach hurtowego rynku, ale nie obejmują sprzedaży na rynek bilansujący.

Natomiast średnia cena energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2023 r. wyniosła 0,7840 zł za kilowatogodzinę (kWh), co stanowiło wzrost o 7,5 proc. w porównaniu do roku 2022. W tym przypadku uwzględniona została również opłata za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej.

Wzrost cen energii 

Analitycy zauważają, że wzrost cen energii elektrycznej może być wynikiem różnych czynników. W przypadku rynku konkurencyjnego może to być spowodowane wzrostem kosztów produkcji energii, zmianami na rynkach surowców energetycznych czy też rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Natomiast w segmencie gospodarstw domowych, wzrost cen może być efektem zmian w polityce cenowej dostawców energii oraz rosnących kosztów dystrybucji.

Nie bez znaczenia są również regulacje prawne i polityka energetyczna kraju. Wzrost cen energii elektrycznej może skłaniać do poszukiwania alternatywnych źródeł energii oraz stymulować inwestycje w odnawialne źródła energii.

Optymalizacja zużycia i wybór dostawcy w świetle wzrostu cen

W kontekście tych danych, konsumenci mogą być zainteresowani poszukiwaniem sposobów na efektywne zarządzanie zużyciem energii oraz szukaniem dostawców oferujących atrakcyjne warunki cenowe.

Średnie ceny za 2023 rok zostały opublikowane w Informacjach Prezesa URE nr 19/2024 i 20/2024, dostępnych na stronie internetowej Urzędu. Dalsze informacje dotyczące cen energii elektrycznej oraz wskaźników obliczanych i publikowanych przez Prezesa URE znajdują się w dziale dedykowanym temu zagadnieniu.

Podsumowując, dane opublikowane przez Prezesa URE jasno wskazują na wzrost średnich cen energii elektrycznej zarówno na rynku konkurencyjnym, jak i w gospodarstwach domowych w 2023 r. To zjawisko wymaga dalszej analizy i może mieć istotne konsekwencje dla konsumentów oraz dla całego sektora energetycznego.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024