Ustawa o OZE wchodzi w życie

Ustawa o OZE wchodzi w życie
jwo
04.05.2015, o godz. 12:36
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś wchodzi w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii, która ma za zadanie przybliżyć polską energetykę do zachodnich standardów. Jednocześnie trwają już prace nad zmianą nowych przepisów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ustawa o odnawialnych źródłach energii dostosowuje polskie przepisy do standardów obowiązujących w innych wiodących krajach UE. Jej celem jest zagwarantowanie trwałego rozwoju gospodarki energetycznej oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska. Nowe rozwiązania umożliwią m.in. kształtowanie mechanizmów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła, chłodu lub biogazu rolniczego w instalacjach OZE, a także wykorzystanie na cele energetyczne produktów ubocznych lub pozostałości z rolnictwa i przemysłu wykorzystującego surowce rolnicze.

Jedną z podstawowych zmian wobec obecnie obowiązujących przepisów dot. wspierania OZE  jest zmiana systemu świadectw pochodzenia energii na system aukcyjny. Ustawa zawiera też tzw. zapisy prosumenckie. Chodzi o to, że właściciele mikroinstalacji OZE do 10 kW będą mieli gwarantowany odkup wytworzonej przez nich energii po preferencyjnej cenie, wyższej niż rynkowa, przez 15 lat. Ustawa reguluje też kwestie wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

OZE to jeden z priorytetów polityki energetyczno-klimatycznej UE. Jednym z jej założeń jest 20-proc. udział tych źródeł w końcowym zużyciu energii. Dla Polski cel ten jest trochę niższy – 15,5 proc.

Sejm uchwalił ustawę 20 lutego 2015 r., a prezydent podpisał ją 11 marca. Ustawa o OZE weszła w życie 4 maja 2015 r. Część przepisów zacznie obowiązywać w październiku 2015 r. oraz od 1 stycznia 2016 r.

[poll id=”8″]

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024