W Polsce funkcjonuje bardzo wiele gospodarstw domowych, które posiadają własne ujęcia wody. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, a przede wszystkim zapewniające samowystarczalność. Jest tylko jeden szkopuł. Woda z przydomowej studni omija sieć wodociągową, a w związku z tym nie jest w żaden sposób uzdatniana do spożycia.

Uzdatnianie wody przez przedsiębiorstwa wod-kan nie dotyczy wody ze studni, która jest tzw. woda surową. Mogą w niej być obecne chorobotwórcze mikroorganizmy, bakterie czy pasożyty. Związane jest to z ryzykiem zanieczyszczenia wody, choćby przez odchody zwierząt.

Pałeczki okrężnicy na przykład, to niegroźne bakterie żyjące w jelicie ludzkim i zwierzęcym. Jeśli jednak przedostaną się do innych narządów, co w przypadku wypicia skażonej nimi wody jest nieuniknione, mogą być bardzo groźne i stanowić przyczynę poważnych chorób.

Zatem choć raz w roku trzeba należy badanie wody, by upewnić się, że stosowane środki i zabezpieczenia są skuteczne, a przede wszystkim, że woda nadaje się do spożycia.

Ochrona przed bakteriami

Uzdatnianie wody z przydomowej studni dobrze jest rozpocząć od pierwszego, podstawowego kroku, jakim jest usuwanie zanieczyszczeń bakteriologicznych. To jedno z największych zagrożeń mające bardzo duży i bezpośredni wpływ na zdrowie.

Jedną z metod pozbywania się bakterii jest zastosowanie dwutlenku chloru. Ochronę przed bakteriami (m. in. Legionelli) mogą zapewnić generatory chloru lub tabletki, które stanowią koncentrat wolnego chloru. Chlorowanie to jednak metoda, która nie każdemu przypadnie do gustu, ze względu na smak i zapach chlorowanej wody.

W takim wypadku można zastosować lampy bakteriobójcze, które emitują promienie UV. Promieniowanie bezpośrednio wpływa na komórki bakterii i wirusów, niszcząc ich materiał genetyczny. Bakterie nie rozmnażają się, a z czasem ulegają całkowitemu unicestwieniu.

Chlorowanie jednak nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na walory smakowe chlorowanej wody. Nie wszyscy wyczuwają chlor w cieczy, jednak specyficzny smak chlorowanej wody może dla wrażliwych nosów i podniebienia stanowić wyzwanie. Inną opcją zatem jest montaż specjalnych lamp bakteriobójczych. Sprzęt emituje promienie UV (promieniowanie ultrafioletowe), które usuwa szkodliwe drobnoustroje. Promieniowanie wpływa bezpośrednio na komórki bakterii czy wirusów i niszczy ich materiał genetyczny. Bakterie przestają się namnażać, a z biegiem czasu przestają istnieć.

Siatki i kratki  

Uzdatnianie wody w przydomowych ujęciach to również usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych. W studniach osadza się piasek, muł oraz substancje organiczne i nieorganiczne. Specjalne filtry do studni głębinowych pozwalają na eliminację wszelkiego brudu o charakterze mechanicznym.

Typowym sposobem ochrony przed większymi zanieczyszczeniami, takimi jak kamienie, gałęzie, liście, czy inne przeszkody, jest zastosowanie kratek i siatek.

Odwrócona osmoza

Filtry z odwróconą osmozą stanowią jedną z najbardziej skutecznych metod uzdatniania wody i jej oczyszczania. Nie tylko ją demineralizują, lecz również usuwają z niej szkodliwe bakterie, wirusy oraz patogeny. Filtry odwróconej osmozy nie wymagają użycia środków chemicznych.

Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy zatrzymują takie zanieczyszczenia mechaniczne, które trudno dostrzec gołym okiem. Składają się głównie z półprzepuszczalnej błony osmotycznej, działającej na zasadzie gęstego sita.

W wyniku naturalnie zachodzącego procesu osmozy roztwory o większym stężeniu przenikają z jednej strony membrany do drugiej, przepływając przez błonę. W efekcie stężenie wody jest mniejsze, a także pozbawiona zostaje ona 98 proc. szkodliwych substancji, w tym, bakterii, wirusów, antybiotyków, fluorków, cyst, hormonów, czy drobnoustrojów.

Filtry zmiękczające

Często występującym problemem jest obecność w wodzie żelaza i manganu. Wody gruntowe bywają bogate w tego typu pierwiastki, i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Niestety, wysokie stężenie żelaza, czy manganu, może mieć wpływ na kolor, smak i właściwości wody. Woda może wówczas nabierać żółtego lub brązowego koloru, a także wyraźnego, metalicznego smaku.

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z dużym stężeniem pierwiastków, mówimy o wysokim stopniu twardości wody, a twarda woda to ryzyko szybszego zużywania instalacji wodnych i grzewczych. Pralki, czy zmywarki, do których dostarczana jest twarda woda, na pewno będą miały krótszą żywotność i wyeksploatują się szybciej. Zmiękczanie wody za pomocą specjalnych filtrów może pomóc w przedłużeniu życia nie tylko sprzętów gospodarstwa domowego, ale też każdej instalacji, w której płynie woda ze studni.

Uzdatnianie wody na odpowiednim poziomie

Studnie, czyli przydomowe ujęcia stanowiące źródło wody pitnej, muszą być odpowiednio uzdatniane. Nie należy jednak zbyt pochopnie dobierać metody uzdatniania wody pochodzącej z takiego źródła.

Na początek warto wykonać badanie, najlepiej w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub innym laboratorium specjalizującym się w badaniach wody. Dysponując wynikami takiego badania łatwiej postawić na konkretną metodę uzdatniania wody z własnej studni.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. W przypadku własnej studni w pierwszej kolejności należy wykonac kompletne badanie wody pod kątem mikrobiologicznym i fizykochemicznym. Z wynikami badań warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która zajmuje sie uzdatnianiem. Ja polecam firmę Ecoperla, bo kompleksowo doradzają i wykonują część badań, daja tez gwarancje na jakosc wody po uzdatnieniu. Polecam 🙂

Skomentuj