Koncern energetyczny Vattenfall przejął 51 procent udziałów w irlandzkim przedsiębiorstwie Pandion, które projektuje obiekty wykorzystujące energię fal mórz i oceanów. Pozostałe 49 procent będzie własnością firmy Wavebob Ltd zajmującej się badaniami z zakresu energetyki oceanicznej.

Firma Pandion złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę farm energetycznych na zachodnim wybrzeżu Irlandii.

– Energia oceanu może w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji wizji klimatycznej Vattenfall, który do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. Ważne, abyśmy osiągnęli nasze cele rozwojowe, oparte na energii odnawialnej, jądrowej oraz energii na bazie węgla przy wykorzystaniu technologii CCS – mówi Lars G. Josefsson, prezes i CEO Vattenfall.

Według Vattenfall rynkami najbardziej obiecującymi dla energetyki oceanicznej są Irlandia i Wielka Brytania, w których panują podobne warunki fizyczne i ekonomiczne. Dalsze inwestycje w energię oceaniczną w tych krajach są więc bardzo prawdopodobne. Jednak zanim będzie można realizować duże projekty w tej dziedzinie, oba rynki będą potrzebowały nowych inwestycji w moce przesyłowe.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj