W 2020 r. Tauron przyłączył do sieci już blisko 62 tys. mikroinstalacji OZE

W 2020 r. Tauron przyłączył do sieci już blisko 62 tys. mikroinstalacji OZE
PAP
06.11.2020, o godz. 11:25
czas czytania: około 2 minut
0

Mimo pandemii COVID-19 nie wyhamowuje zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. W trzech kwartałach tego roku Tauron przyłączył do sieci energetycznej blisko 62 tys. mikroinstalacji OZE o łącznej mocy 422 MW. To ponad dwukrotnie więcej niż w całym ubiegłym roku i prawie osiem razy więcej niż w roku 2018.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przedstawiciele Taurona wskazują, że dynamiczny wzrost liczby przyłączanych do sieci mikroinstalacji, a tym samym wzrost liczby prosumentów, jest wyzwaniem dla sieci energetycznej. Chodzi o to, że rosnąca liczba rozproszonych źródeł energii powoduje dwukierunkowe przepływy energii, co wpływa na zarządzanie i eksploatację sieci.

“Zdarzają się przypadki przewymiarowania mocy instalacji w stosunku do bieżącego zapotrzebowania oraz braku korelacji pomiędzy produkcją i zużyciem danego klienta. Powoduje to znaczące skoki napięcia w sieci” – tłumaczą eksperci Taurona.

W takiej sytuacji system elektroenergetyczny pełni rolę wirtualnego magazynu energii, a to wymaga kosztownego rozwoju odpowiedniej infrastruktury niskiego i średniego napięcia. Zdaniem wielu ekspertów, wyjściem z tej sytuacji jest połączenie rozwoju mikroinstalacji z tworzeniem małych, domowych magazynów energii.

Odwrócenie przepływów w sieci dystrybucyjnej, a więc wprowadzanie do sieci energii zamiast jej pobieranie, może skutkować przeciążeniami elementów sieci, takich jak linie czy transformatory, a także problemami napięciowymi oraz brakiem możliwości wyprowadzenia mocy z części mikroinstalacji.

“Spółka prowadzi działania w zakresie poprawy parametrów i funkcjonowania sieci. Widać to szczególnie w obszarze inwestycji i modernizacji, gdzie przygotowywane i uruchamiane są programy inwestycyjne skierowane na dostosowywanie sieci do przyłączania kolejnych OZE oraz nastawione na zwiększenie jej elastyczności” – podał Tauron.

Mikroinstalacja to odnawialne źródło energii elektrycznej o mocy zainstalowanej do 50 kW. W ostatnich czterech latach liczba takich instalacji rośnie skokowo – z ponad 4 tys. w roku 2017 (o łącznej mocy 24 megawatów), poprzez ponad 8 tys. (o łącznej mocy blisko 50 megawatów) w roku 2018 do przeszło 30,4 tys. w ubiegłym roku.

Łączna moc wszystkich przyłączonych w 2019 r. odnawialnych źródeł energii wyniosła 278 MW, z czego 206 MW to mikroinstalacje. W tym roku dynamika wzrostu w Tauronie jest ponad dwukrotnie większa.

– Trzeci kwartał br. przyniósł kolejny rekord, jeśli chodzi o liczbę przyłączonych do naszej sieci mikroinstalacji. Było ich tylko w tym okresie ponad 27,3 tys. – poinformował wiceprezes spółki Tauron Polska Energia Jerzy Topolski.

Od stycznia do końca września br. Grupa Tauron przyłączyła także 42 odnawialne źródła energii inne niż mikroinstalacje, z których tylko cztery (wśród nich wodne i gazowe) nie zostały wykonane w technologii fotowoltaicznej. Łączna moc instalacji OZE przyłączonych do sieci Taurona w trzech kwartałach to ok. 458 MW.

Przedstawiciele grupy Tauron wyliczyli, że w Polsce jest średnio ok. tysiąc godzin słonecznych rocznie, co wystarcza do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych i zaspokojenia rocznego zapotrzebowania na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego – przekonują energetycy – warto zostać samodzielnym producentem zielonej energii i rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024