Koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ogłosił, że jego fabryka w Tychach na Śląsku będzie wytwarzać nowe hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo. Seryjna produkcja pierwszego z trzech nowych modeli ma rozpocząć się w drugiej połowie 2022 r.

Spółka FCA Poland podała, że zapowiedziane samochody marek Jeep, Fiat oraz Alfa Romeo będą produkowane wykorzystując najbardziej zaawansowane systemy napędowe, w tym napęd w pełni elektryczny. Inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w fabrykę w Tychach, zaś cała inwestycja warta jest 2 mld euro.

Zakład FCA w Tychach, w którego produkcji dominuje wytwarzany od blisko 13 lat Fiat 500, w ub. roku wyprodukował w sumie 263 tys. 176 samochodów, wobec 259 tys. 448 w roku 2018 (3728 aut więcej niż rok wcześniej). Tegoroczna produkcja, w związku z trzymiesięcznym przestojem i spadkiem popytu na samochody w efekcie pandemii Covid-19, ma być – według zapowiedzi spółki – znacząco mniejsza.

W skład Grupy FCA wchodzi 13 polskich spółek, które zatrudniają 6,4 tys. osób. W ubiegłym roku aż 74 proc. ich produkcji o wartości ponad 12,4 mld zł znalazło swoich odbiorców poza granicami kraju.

 

Czytaj więcej

Skomentuj