Celem umowy jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Bydgoszczy poprzez rozbudowę sieci ciepłowniczej. To umożliwi dostęp do ciepła sieciowego większej liczbie mieszkańców oraz wpłynie na poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska.
– Bydgoszcz od lat podejmuje szereg działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji. Są to zarówno działania edukacyjne, jak i dotacje dla gospodarstw domowych na rzecz likwidacji pieców węglowych. Realizujemy różne projekty międzynarodowe, których celem jest walka ze smogiem i jego skutkami oraz ograniczenie zużycia energii cieplnej. Umowa pomiędzy PGE Energia Ciepła i KPEC wpisuje się w nasze działania, gdyż pozwoli na dalszy rozwój sieci ciepłowniczej i tym samym zaproponowanie mieszkańcom kolejnych osiedli skorzystania z ciepła systemowego, co zdecydowanie wpływa na ograniczenie niskiej emisji w mieście – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Zgodnie z zawartą umową, PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy oraz KPEC zobowiązały się do maksymalizacji przyłączeń obiektów do istniejącej i rozbudowywanej miejskiej sieci ciepłowniczej.
– Będąc liderem rynku ciepła w Polsce, wyznaczamy nowe kierunki działania dla branży. Nieustannie rozwijamy się, inwestując w nowe instalacje i modernizując istniejące, zgodnie z trendami i wymaganiami obowiązujących regulacji środowiskowych. Jako producent ciepła i energii elektrycznej jesteśmy nierozerwalną częścią miast, w których prowadzimy działalność i uczestniczymy w ich transformacji energetycznej, przechodząc na paliwo gazowe. Nasze działania wpływają na poprawę jakości powietrza, co w konsekwencji przekłada się na zdrowie mieszkańców – podkreślił prezes zarządu PGE Energia Ciepła Przemysław Kołodziejak.
Dyrektor Elektrociepłowni Sebastian Wasilewski zapowiedział, że w najbliższych latach zostaną przeprowadzone projekty inwestycyjne związane z budową nowych źródeł kogeneracyjnych gazowych. Zaznaczył, że inwestycje zapewnią optymalną efektywność ekonomiczną dla bydgoskiego systemu ciepłowniczego, w tym w dużym stopniu poprawę jakości powietrza.
Prezes KPEC Andrzej Baranowski podkreślił, że dla jego spółki nadrzędnym celem jest poprawa jakości powietrza w mieście poprzez przyłączanie możliwie dużej liczby odbiorców oraz budowę nowych elementów i modernizację istniejącej infrastruktury ciepłowniczej. Dodał, że w Bydgoszczy jest wiele miejsc, gdzie sieć ciepłownicza KPEC istnieje a przyłączenie odbiorców możliwe jest niemal “od ręki”, do czego firma zachęca.
Komentarze (0)