Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

W Bytomiu powstał Klaster Innowacji Energetycznych

W Bytomiu powstał Klaster Innowacji Energetycznych
dom
25.01.2022, o godz. 14:29
czas czytania: około 2 minut
0

Zielona energia czerpana m.in. z terenów poprzemysłowych i dążenia do energetycznej samowystarczalności - to część korzyści, jakie niesie dla Bytomia stworzenie klastra energii. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś, 25 stycznia, prezydent Mariusz Wołosz, przedstawiciele bytomskich spółek oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Klaster Innowacji Energetycznych w Bytomiu to porozumienie lokalnych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii. Efektem współpracy członków klastra ma być stworzenie samowystarczalnego systemu energetycznego.

Energia z terenów poprzemysłowych

Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w Bytomiu dokument podpisali prezydent Mariusz Wołosz, Tomasz Barski, prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, Henryk Dolewka, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Podpisanie porozumienia to duży krok Bytomia w stronę zielonej energii i nabierającego już realnych kształtów projektu pozyskiwania energii z terenów poprzemysłowych. Formuła, którą będziemy tworzyć będzie jednak otwarta nie tylko na duże firmy, ale też na indywidualnych odbiorców. Mamy szereg możliwości, by to właśnie w Bytomiu rozpoczęła się zielona transformacja – mówił prezydent Mariusz Wołosz.

O utworzeniu klastra energii z optymizmem mówił także dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

– Dzięki tej inicjatywie, nie tylko łatwiej ubiegać się o dofinansowanie m.in. na tworzenie źródeł OZE, ale przede wszystkim widzimy w tych działaniach duże możliwości zachęcenia nowych inwestorów, z gwarancją dostępu do zielonej energii, wytwarzanej w odpowiedzialny sposób – powiedział J. Michałek. – Włączając się w liczne projekty tego typu, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne, zaawansowane ekologicznie, tzw. zielone miejsca pracy, ale również utrzymywać te, które już mamy. Jest to niezwykle ważne dla przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji obszarów pogórniczych znajdujących się w województwie śląskim.

Dostęp do zielonej energii

W czasach transformacji energetycznej inwestorzy oczekują nie tylko terenów inwestycyjnych, ale też usług, które umożliwiają dostęp do zielonej energii, wytwarzanej w odpowiedzialny sposób.

W Bytomiu wyznaczono konkretne tereny, na których mogłyby powstać proekologiczne instalacje. To łącznie 65 ha, na które składają się m.in. tereny zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych przy ul. Kamieńskiej-Brzezińskiej, ul. Strzelców Bytomskich-Magdaleny 1, ul. Dworskiej czy ul. Orzegowskiej.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024