1 / 9

Zoo w Kopenhadze, czyli jeden z najstarszych i najpiękniejszych ogrodów zoologicznych na świecie, zyska w najbliższym czasie kolejną atrakcję – pawilon dla pand.

Będzie to pawilon, w którym zamieszka para jednych z najrzadszych ssaków na świecie – pand wielkich. Pawilon ten, którego struktura inspirowana jest tradycyjnym chińskim symbolem ying-yang, będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem na świecie. Jego otwarcie zaplanowano na 2018 r., kiedy do zoo przybędą pandy z Chengdu, będące darem rządu Chin dla królowej Danii.

Okrągły budynek o 1250 m2 powierzchni wewnętrznej i 1200 m2 zewnętrznej wkomponuje się w istniejącą już zabudowę kopenhaskiego zoo, w tym będzie współgrał z wielokrotnie nagradzanym Domem Słonia, zaprojektowanym przez Normana Fostera. Budowa ruszy jeszcze w bieżącym roku, gdy tylko uda się zabezpieczyć fundusze na jej realizację. Inwestycja ma pochłonąć 150 mln koron.

Nowy pawilon zapewni idealne warunki bytowe dla pand, które bardzo źle znoszą pobyt w niewoli. Siedlisko ma więc możliwie najlepiej odtwarzać naturalne środowisko ich życia. Na dwóch poziomach znajdą się dwa rodzaje lasu – bambusowy i położony niżej zwarty, oparty na lokalnych gatunkach drzew.

Rozwiązanie to ma imitować stoki gór w zachodnich Chinach, skąd pochodzą pandy. Z myślą o zwiedzających pawilon zaprojektowano tak, aby mieli oni poczucie, że są dyskretnymi gośćmi w domu tych egzotycznych zwierząt. Jedną z większych atrakcji będzie restauracja umieszczona w dolnej kondygnacji budowli. Za projekt odpowiada studio Bjarke Ingels Group, Schønherr Landscape Architects oraz MOE.

Czytaj więcej

Skomentuj