Na ujęciu powierzchniowym w Straszynie, które zaopatruje w wodę 29% mieszkańców Gdańska, w roli strażników czystości wody w jeziorze pojawiły się małże z gatunku skójka zaostrzona (Unio tumidus).

Są one wskaźnikiem ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą się pojawić w wodzie i reagują na nie natychmiast zamykając muszlę.Stanowisko z małżami znajduje się w dyspozytorni stacji uzdatniania, bezpośrednio przy pulpicie dyspozytora. Małże są oplecione kablami, które przekazują dane  o stopniu rozwarcia muszli wprost  do systemu komputerowego. Na ekranie na bieżąco widać, jaki jest stan każdej muszli – w postaci prostego wykresu. Cały system jest patentem opracowanym w Polsce i dostępnym na rynku pod handlową nazwą SYMBIO.

Małże przebywają w zamkniętym, stalowym zbiorniku i nie powinny być niepokojone przez  zbędne otwierane. Temperatura wody powinna być stała i wynosić ok. 10 stopni C. Ponieważ małże mają swój specyficzny dobowy rytm aktywności i muszla w sposób naturalny raz jest otwarta szerzej, raz nie, podczas  instalacji cały system się kalibruje, tzn. ustawia się pewną normę ruchu muszli i do niej dostosowuje pomiary. Jednoczesne gwałtowne zamknięcie się wszystkich małży powoduje natychmiastowe włączenie się sygnału alarmowego. W razie problemu z jakością wody w jeziorze mogą się pojawić cztery alarmy: czerwony, żółty, zielony i niebieski. Dwa pierwsze powodują natychmiastowe wyłączenie czerpania wody ze zbiornika.  Dyspozytor musi każdorazowo zabezpieczyć próbki wody, ale dopiero badania laboratoryjne wskazują przyczynę alarmu.

Eko lokator Gdansk 300 x 250

Woda, pobierana ze zbiornika straszyńskiego, podlega wielopoziomowej kontroli. Oprócz biomonitoringu, opartego na pstrągach – które są na ujęciu od 2000 roku – i małży, od kilkunastu lat działa na ujęciu pięcioparametrowa stacja monitoringu elektronicznego w Bielkówku. Podstawą wiedzy o kondycji wody pobieranej do uzdatniania pozostaje nadal laboratorium, które w różnych cyklach wykonuje jej badania. Laboratorium znajduje się na miejscu, co znacznie ułatwia bieżące analizy. Podstawowe parametry fizykochemiczne /11 analiz/  bada  się pięć razy w tygodniu. Raz w miesiącu wykonuje się badania rozszerzone. Bada się także parametry mikrobiologiczne.

Oprócz Gdańska, identyczny system  SYMBIO  pracuje  w ośmiu miastach: Swarzędz, Oświęcim, Andrychów, Września, Środa Wielkopolska, Gryfino, Chełmno, Żywiec – gdzie korzystają z niego zarówno wodociągi jak i w browar. W Poznaniu także pracują małże, ale jest to nieco inna instalacja, opracowana przez naukowców do celów badawczych.

źródło: Saur Neptun Gdańsk, www.sng.com.pl


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj