Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Gliwicach powstaje nowy zielony park z wieloma atrakcjami

W Gliwicach powstaje nowy zielony park z wieloma atrakcjami
R.G.
29.08.2022, o godz. 13:17
czas czytania: około 3 minut
1

W Gliwicach powstanie miejska przestrzeń o charakterze parkowym, ze ścieżką dla rowerzystów i pieszych, elementami małej architektury i bardzo dużą ilością zieleni. Realizacja planów nabiera tempa. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Koszt zagospodarowania rekreacyjnego zbiornika wyniesie prawie 17,9 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Nowa przestrzeń rekreacyjna powstaje w Gliwicach, pomiędzy osiedlem Sikornik, a obwodnicą miejską. Obecnie budowany jest tam suchy zbiornik retencyjny na potoku Wójtowianka. To niezbędny element kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej dla miasta. Zgodnie z oczekiwaniami wyrażanymi przez mieszkańców, prezydent Gliwic Adam Neumann zadecydował, że teren ten zyska dodatkową rekreacyjną funkcję.

Zieleń na 70 procentach powierzchni

Budowa zbiornika, wraz z jego rekreacyjnym zagospodarowaniem, obejmie w sumie 10 hektarów, a zieleń pokrywać będzie docelowo 70% tego obszaru.

Miasto rozstrzygnęło już przetarg na rekreacyjne zagospodarowanie zbiornika. Wybrano konsorcjum firm: MELKAD Sp z o. o. i Zakładu Wielobranżowego MELKAD Klemens Scheithauer. Konsorcjum zajmie się  projektowaniem i wykonaniem inwestycji. Umowa została już podpisana, a wszystkie prace powinny zakończyć się pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku.

Dolina potoku Wójtowianka

Zbiornik retencyjny zlokalizowany jest częściowo w naturalnym zagłębieniu doliny potoku Wójtowianka.  Ukształtowanie skarp pozwoli na ich rekreacyjne wykorzystanie. Planowane jest również czasowe umożliwienie zwiedzania dna zbiornika, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, związanych z opadami deszczu lub zagrożeniem powodziowym. Mieszkańcom udostępniony zostanie też teren wokół zbiornika. Zgodnie z założeniami władz samorządowych, otwarta i ogólnodostępna przestrzeń powinna przyciągać nie tylko mieszkańców pobliskich osiedli, ale też gliwiczan z innych części miasta.

Minipark, plac zabaw i siłownia

Inwestycja obejmować będzie utworzenie wielu miejsc odpoczynku z różnorodnymi elementami małej architektury. Dostępne tam będą ławki, leżaki pod pergolami i piknikowymi wiatami, podesty z miejscami do siedzenia, bujaki dla dzieci i punkty obserwacyjne. Zaplanowano też minipark z wypoczynkowymi polanami i miejscem do prowadzenia np. plenerowych zajęć edukacyjnych. Udostępnione zostaną też trawniki, na których będzie można się opalać czy poczytać książkę. W planie jest także plac zabaw i siłownia oraz  ścieżka dla rowerzystów i pieszych. Wszystko to w otoczeniu drzew i różnorodnych plenerowych kompozycji. Ważnym elementem inwestycji będą techniczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowoczesne systemy oświetlenia.

700 drzew, krzewy, bliny i łąki kwietne

O parkowym charakterze odnawianego miejsca przesądzać ma różnorodna roślinność. Przewidziano zasadzenie ponad 700 drzew. Natomiast krzewy mogą pokryć ponad  8 tys. m2, byliny ponad 24 tys. m2, a łąki kwietne ponad 26 tys. m2.

Przy czym, rośliny zostaną tak dobrane, by zdobić to miejsce w różnych porach roku, z zapewnieniem dużej biologicznej  różnorodności. Nasadzone tam gatunki roślin zostaną dostosowane do różnych warunków, z uwzględnieniem potrzeb owadów (szczególnie tych zapylających), a także  małych zwierząt.

Na początek prawie 18 milionów zł

Prace będą prowadzone etapami. Koszt zagospodarowania rekreacyjnego zbiornika wyniesie prawie 17,9 mln zł, ale miasto postarało się o wsparcie ze źródeł zewnętrznych. Mniej więcej połowa kosztów zostanie pokryta ze środków unijnych, a Gliwice starają się o zwiększenie dofinansowania.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (1)


Piotr

Komentarz #199360 dodany 2022-08-30 09:52:01

Należy w tym miejscu przypomnieć, że realizacja projektu wymagała między innymi: wycięcia 662 drzew oraz usunięcia krzewów z powierzchni 1094 m kw., przeniesienia i skanalizowania fragmentu koryta rzecznego, znaczącej negatywnej ingerencji w miejscową strukturę hydrogeologiczną.

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024