Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Katowicach debatowano o zielonej przyszłości

W Katowicach debatowano o zielonej przyszłości
R.G.
13.06.2022, o godz. 12:40
czas czytania: około 3 minut
0

Miasto bez komunikacji z naturą i bez holistycznego podejścia do utrzymania zieleni, po prostu nie przetrwa. Inna ważna kwestia to podkreślanie i upodmiotowienie walorów konkretnych miejsc. Całości dopełnia zastosowanie nowoczesnych oraz nowatorskich technologii. M. in. o tym dyskutowano podczas X Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice 2022.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

9 i 10 czerwca br., Katowice były ogólnopolskim centrum wymiany myśli i koncepcji na temat kształtowania i utrzymania zieleni w kontekście zachodzących zmian klimatycznych, technologicznych i kulturowych. Stało się tak za sprawą X Międzynarodowej Konferencji Zieleń Miejska Katowice 2022.

– Mieszkańcy naszego miasta bardzo pozytywnie postrzegają zieleń. Nie jest to jednak proste podejście. Zyskujemy cenne doświadczenia. Zmieniają się też koncepcje i wymagania. Ważne jest także odwoływanie się do lokalnego klimatu i charakteru poszczególnych miejsc oraz stosowanie nowatorskich rozwiązań. Toczy się więc nieustająca dyskusja. Wsłuchujemy się w opinie naszych obywateli. Mamy także własne propozycje. Podsumowując: opieka nad zielenią to bardzo dynamiczny i wieloaspektowy proces – stwierdził podczas Konferencji Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa.

26 wystąpień i panel Zieleni Miejskiej

W katowickiej konferencji uczestniczyło blisko 150 słuchaczy – specjalistów i praktyków z zakresu utrzymania zieleni miejskiej z różnych miast i gmin z całego kraju.
Konferencja obejmowała aż 26 wystąpień i prezentacji prowadzonych przez naukowców z kilku krajowych uczelni i ośrodków akademickich, samorządów oraz  instytucji państwowych. Wystąpili też goście zagraniczni z Niemiec, Czech i Estonii. W ramach konferencji i patronatu medialnego miesięcznika “Zieleń Miejska” nad tym wydarzeniem odbył się też panel dyskusyjny pt.: “Susza to nie przyszłość, to teraźniejszość – czy samorządy są na to gotowe?”, który poprowadził Robert Gorczyński, redaktor prowadzący Miesięcznik “Zieleń Miejska”.

Zieleń tak, ale jaka?

Tematyka wystąpień w głównej mierze dotyczyła nowych rozwiązań w zakresie konkretnych realizacji oraz koncepcyjnego podejścia do zieleni na obszarze miast. Przy tej okazji prelegenci często przywoływali obserwacje specjalistów, którzy zauważają, że mieszkańcy miast chcą obcować z zielenią. Obszary zielone są przez nich dobrze postrzegane. Jednak na obecnym etapie ważne są też te elementy i te rozwiązania, które wyróżniają konkretne miejsca, czy to pod względem ich lokalnej specyfiki (np. w odwołaniach do wcześniejszych funkcji, walorów turystycznych a nawet do miejscowych herbowych figur i barw itp.). Inny kierunek to aranżowanie specyficznego klimatu zielonych przestrzeni. Powyższe tezy pojawiły się m.in. w prezentacjach nt.: Wybranych najnowszych inwestycji w Katowicach (wystąpienie Mieczysława Wołosza, Magdaleny Bieli i Joanny Korcz –  Przedstawicieli ZZM Katowice); prezentacji pt.: Zielona Strefa Nauki – Wyzwania Sprawiedliwej Transformacji w kontekście błękitno-zielonej infrastruktury  (wystąpienie Marcina Barona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), a także w prezentacji pt.: Planowane parki linearne Warszawy i współistnienie czwartej przyrody w Parku im. Akcji Burza (prezentacja Olgi Rosłoń-Skalińskiej i Anny Fedoruk z Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie).

Drzewa, prawo i światowe rozwiązania

Wiele się też podczas konferencji mówiło o drzewach produkujących tlen, o prawnych aspektach wycinki drzew na obszarach miejskich w kontekście ich własności i współwłasności, o nowatorskich rozwiązaniach stylistycznych i  sposobach urządzenia miejskiej zieleni stosowanych w Japonii. Kolejne tematy to: znaczenie różnorodności biologicznej dla miejskiej zieleni (m.in. rzadko spotykane rośliny, troska o owady zapylające i odniesienia do  naturalnych siedlisk), w połączeniu z walorami edukacyjnymi na przykładzie botanicznego ogrodu usytuowanego w mieście. Następne kwestie to: wpływ zieleni na człowieka w medycznym, psychofizycznym kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem drzew i obszarów parkowych. Podczas konferencji prezentowano również czeskie rozwiązania w zakresie miejskiej zieleni.

Drzewa, susza i strategie

Podczas konferencji podjęto też temat przebudowy drzewostanów dla wzmocnienia odporności biocenoz leśnych na zmiany klimatyczne, nowych standardów cięcia i pielęgnacji drzew, błękitno-zielonej infrastruktury, tworzenia parków linearnych, odtwarzania naturalnego środowiska koryt rzecznych w obszarach silnie zurbanizowanych, systemów oznakowania w przestrzeniach publicznych.  Szczegółowy program Konferencji i informacje o wystąpieniach dostępne są na  profilu Miesięcznika “Zieleń Miejska” na FB oraz na stronie organizatora Konferencji: Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024