1 / 5

Jak działa elektrownia, w jaki sposób można pozyskać energię z naturalnych źródeł oraz jaka siła tkwi w wodzie – m.in. na te pytania odpowiedzi znajdą odwiedzający Energetyczne Centrum Nauki. Wszystko dzięki interaktywnym modelom i laboratorium.

Centrum dedykowane jest nie tylko dla najmłodszych „naukowców” ale także dla ich rodziców i wszystkich ciekawych świata – przekonywali pomysłodawcy i twórcy Energetycznego Centrum Nauki otwartego w środę w Kieleckim Parku Technologicznym.

To nie tylko pogłębianie wiedzy poprzez zabawę, ale także lekcja podejmowania decyzji oraz tego, że nic nie dzieje się przypadkiem – ocenił w rozmowie z dziennikarzami prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wcześniej podczas uroczystego otwarcia zapewnił, że Centrum nie jest ostatnią rzeczą, która pozytywnie zaskoczy mieszkańców miasta w Kieleckim Parku Technologicznym.

To najbardziej kreatywny projekt jaki udało nam się zrealizować w ostatnim czasie – ocenił dyrektor KPT Szymon Mazurkiewicz. Inwestycja została zrealizowana w ramach dużego projektu rozbudowy parku. Samo centrum nauki kosztowało 3,5 mln zł, z czego ponad 90 proc. pochodziło z Programu Operacyjnego „Rozwój Polski Wschodniej” na lata 2007-2013.

Energetyczne Centrum zostało podzielone na trzy tematyczne strefy: „ogień i ziemia”, „powietrze i woda” oraz „człowiek”. Łącznie znalazło się w nim blisko trzydzieści interaktywnych stanowisk naukowych, dzięki którym zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzić szereg eksperymentów związanych z pozyskiwaniem energii oraz jej wykorzystaniem.

Dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych cieszył się w dniu otwarcia symulator farmy wiatrowej, interaktywna makieta miasta prezentująca sposób pozyskiwania i dystrybuowania energii elektrycznej, a także stanowisko pozwalające na stworzenie systemu tam na modelu rzeki.

Wrażenie robi także instalacja „latających smoków” tłumacząca zasadę działania energii światła oraz ogromny model kombajnu górniczego czy śruby Archimedesa. Najmłodsi mogą także samodzielnie zatankować samochód – w centrum znalazł się bowiem model dystrybutora i tylna część… fiata 126p.

Część stanowisk umożliwia także organizowanie w centrum gier i zabaw a także „naukowej rywalizacji” z podziałem na grupy. W wielu miejscach wykonanie zadań premiowane jest punktami zliczanymi na wyświetlaczach. Z kolei na antresoli znalazło się przeszklone laboratorium, w którym można przeprowadzać nie tylko lekcje fizyki, ale także chemii czy biologii.

Energetyczne Centrum Nauki znajduje się na jednym z pięter gruntownie przebudowanego budynku po Wyższej Szkole Umiejętności w Kieleckim Parku Technologicznym. Będzie dostępne od wtorku do niedzieli zarówno dla zorganizowanych grup jak i indywidualnych zwiedzających. Pomysłodawcy szacują, że poznanie wszystkich urządzeń zajmie około 90 min.

PAP – Nauka w Polsce

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Byłam ze swoim dzieckiem w nowo otwartym centrum energetycznym i obserwując swoją pocieche śmiało stwierdzam, że było to lepsze niż lekcje z chemii w Warszawie [link usunięty przez moderatora]

Skomentuj