Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

W Krakowie powstał ogród motyli

W Krakowie powstał ogród motyli
jwo/PAP
28.08.2017, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Ogród motyli, czyli skwer z kwiatami i krzewami przyciągającymi te kolorowe owady, powstał na krakowskim Zabłociu. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Otwarcie “kieszonkowego parku” nastąpi 2 września. Skwer znajduje się u zbiegu ulic Dekerta, Wałowej i Kiełkowskiego – poinformowali realizatorzy projektu.

W ramach zagospodarowania skweru o łącznej powierzchni 554 m kw. przewidziana jest infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom: przyciągające je specjalne odmiany kwiatów i krzewów, a także domki dla owadów.

W planach jest również zasadzenie gęstych i rzadkich traw, wśród których ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki.

Zamontowane zostaną ławki, drewniana instalacja ze słowem „motyl” w różnych językach oraz płyty chodnikowe z grami podwórkowymi. W centrum skweru znajdzie się wiśnia ozdobna, obok której umieszczona zostanie tablica informująca o inicjatywie studentów.

Utworzenie nowej przestrzeni zielonej było możliwe dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zorganizowali oni zbiórkę na platformie crowdfundingowej i zebrali ponad 23 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Projekt współfinansował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Otwarcie ogrodu nieprzypadkowo zaplanowano na początek września. – Będzie to symboliczne zakończenie roku akademickiego i początek kolejnego – powiedział dyrektor krakowskiego ZZM Piotr Kempf.

Jak dodał, swoim zaangażowaniem studenci pokazali wszystkim krakowianom, jak bardzo zieleń łączy. – Liczymy, że takie działania staną się standardem w naszym mieście i skwer “Na rogu Dekerta” będzie pierwszym takim projektem, ale jednym z wielu – wyraził nadzieję dyrektor.

Zabłocie to nadwiślański obszar w dzielnicy Podgórze. Miasto Kraków od lat dąży do rewitalizacji tego poprzemysłowego terenu. To tu działa muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, a także Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego, powstają apartamentowce i modne lokale.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2025