Produkcja węgla w lipcu była najniższa z wszystkich miesięcy w tym roku

Produkcja węgla w lipcu była najniższa z wszystkich miesięcy w tym roku
MŁ/PAP
02.09.2022, o godz. 10:35
czas czytania: około 3 minut
0

Polskie kopalnie w lipcu br. wyprodukowały niespełna 4 mln ton węgla kamiennego, wobec blisko 4,4 mln ton miesiąc wcześniej i ponad 4,3 mln ton przed rokiem. Lipcowa miesięczna produkcja węgla była najniższa w tym roku - wynika z opublikowanych w czwartek danych Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Od początku roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla są zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedają całą miesięczną produkcję. Natomiast w lipcu sprzedaż była o ok. 260 tys. ton wyższa od miesięcznej produkcji, co oznacza, że nabywców znalazł również węgiel ze zwałów.

Od początku tego roku do końca lipca br. wielkość krajowego wydobycia węgla wyniosła ok. 31,9 mln ton wobec ok. 32,1 mln ton w ciągu siedmiu miesięcy 2021 r., a sprzedaż zbliżyła się do 32,7 mln ton wobec ok. 33 mln ton przed rokiem.

W czwartek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w siódmym miesiącu 2022 r. Zarówno wydobycie, jak i sprzedaż były w lipcu niższe od wyników sprzed roku.

W lipcu zeszłego roku kopalnie wydobyły ponad 4,3 mln ton węgla, a sprzedaż przekroczyła 4,7 mln ton. W tym roku w lipcu miesięczna produkcja była nieco poniżej 4 mln ton, zaś sprzedaż zmniejszyła się rok do roku o ok. 0,5 mln ton.

Mamy mniejsze zapasy węgla niż rok temu

Stan zapasów węgla na zwałach w końcu lipca tego roku był znacząco niższy w odniesieniu do lipca 2021 r., kiedy na zwałach leżało przeszło 4,9 mln ton niesprzedanego surowca. W końcu lipca br. stan zwałów wynosił ok. 1,2 mln ton, wobec 1,5 mln ton miesiąc wcześniej.

Na koniec lipca br. – jak podała w czwartek ARP – kopalnie zatrudniały 74,7 tys. osób, wobec 74,8 tys. pracowników miesiąc wcześniej i ponad 78,3 tys. osób przed rokiem. Od początku tego roku do końca lipca zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 3 tys. osób – pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych

W lipcu br. wielkość krajowego wydobycia węgla była mniejsza niż w poprzednim miesiącu (4,4 mln ton), zaś sprzedaż była na porównywalnym poziomie (4,2 mln ton). W maju br. produkcja i sprzedaż wyniosły ok. 4,5 mln ton. Cała bieżąca produkcja trafiła do odbiorców.

Rekordowy w tym roku poziom miesięcznej produkcji, rzędu 5,5 mln ton, polskie kopalnie zanotowały w marcu, kiedy wydobycie węgla było najwyższe od 3,5 roku. W kwietniu wyprodukowano niespełna 4,7 mln ton surowca.

Przedstawiciele spółek węglowych wskazują, że – mimo olbrzymiego popytu na węgiel, szczególnie opałowy – skokowe zwiększenie jego wydobycia w krótkim czasie jest niemożliwe, ponieważ inwestycje górnicze są czasochłonne i kosztowne. Obecny wzmożony popyt na krajowy węgiel wynika m.in. z szybujących cen tego surowca na międzynarodowych rynkach, a także z zablokowania możliwości importu węgla z Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024