1 / 2

Wodociągi Łódzkie wprowadziły nową metodę naprawiana kanałów. Dzięki użyciu rękawów utwardzanych światłem UV, w ciągu dwóch dni można naprawić 200-metrowy odcinek.

Żeby naprawić kanał nie trzeba będzie już rozkopywać ulic i ich zamykać. Na dodatek przy renowacji kanału będzie pracowało mniej osób niż dotychczas. Zakład Wodociągów i kanalizacji w Łodzi stosuje nową technologię i zaczął stosować  elastyczne rękawy z włókna szklanego utwardzane światłem UV.

Wystarczy, że przez studzienkę kanalizacyjną do kanału zostanie włożony elastyczny rękaw z włókna szklanego, nasączony poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem światła UV.  Po umieszczeniu pod ziemią rękawa napełnia się go powietrzem pod dużym ciśnieniem, co pozwala na dokładne wypełnienie całej przestrzeni kanału. Następnie do rękawa wprowadzany jest wózek z lampami UV oraz żaroodporną kamerą monitorującą. Pod wpływem światła żywica w ciągu kilkunastu minut twardnieje. Po zakończeniu tego procesu pod ziemię trafia zdalnie sterowany robot, który udrażnia boczne wpusty kanalizacyjne z okolicznych budynków. Metodą UV naprawiać można rury kanalizacyjne o przekrojach od 15 do 60 cm. Łódzki ZWiK ma w planach w tym roku naprawić tą metodą ponad kilometr rur.

Czytaj więcej

Skomentuj