2,5 tys. nowych drzew oraz kilkanaście tysięcy krzewów i kilkadziesiąt tysięcy bylin pojawi się na terenie Parku Zawilcowa, który powstaje w Lublinie.

Prace na terenie 14 ha związane z budową parku Zawilcowa w Lublinie ruszyły w maju. Koszt robót, wynikający z umowy z wykonawcą, to ponad 6,3 mln zł.

Inicjatorem powstania parku na dawnym składowisku odpadów jest miasto Lublin. – To bardzo ważne by zrewitalizować ten zdegradowany teren i oddać go mieszkańcom dzielnicy Kalinowszczyzna w zupełnie nowej odsłonie – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nadchodzące szkolenia on-line:

Jak podkreśla prezydent stworzenie przyjaznego, zielonego miasta jest priorytetem, dlatego miasto kompleksowo patrzy na zagospodarowanie doliny rzeki Bystrzycy, tak by w całym jej 22 km odcinku zwrócić rzekę miastu i skierować miasto na rzekę. Park Zawilcowa stanowi jeden z elementów tego ogromnego programu.

Nowy park będzie gotowy jesienią 2018 r. i będzie znajdował się w  północno-wschodniej części miasta. W nawiązaniu do nazwy parku oraz w celu odtworzenia naturalnego środowiska, na dwóch jego obszarach zaprojektowano gaje z zawilcami.

W ogrodzie powstaną również podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach, a także  strukturze tj. berberysy, zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł. Obramowanie rabat wypełnią kamienie o różnej frakcji, w tym występujące na Wyżynie Lubelskiej wapienie.

Rabaty dzielić będą ogród na strefę kontrastów ze ścieżką sensoryczną i strefę przyrodniczą. Strefa sensoryczna ma pełnić funkcje edukacyjne dla najmłodszych mieszkańców miasta. Ponadto przestrzeń parku będzie  dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w ramach projektu planowana jest budowa ciągów pieszo-rowerowych, instalacja elementów małej architektury a także hotele dla owadów, budki lęgowe i karmniki. W parku pojawi się też zegar słoneczny, a w głębi parku skwer rekreacyjny z widokiem na dolinę Bystrzycy.

Realizacja Parku Zawilcowa współfinansowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Czytaj więcej

Skomentuj