Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

W Meksyku produkują samochody bez wytwarzania ścieków

W Meksyku produkują samochody bez wytwarzania ścieków
ko
31.08.2018, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

W fabryce Audi w Meksyku ścieki są w 100 proc. oczyszczane i odzyskiwane. Po recyklingu służą do procesów technologicznych i podlewania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

To szczególnie ważne w kontekście ogromnego niedoboru wody, z jakim zmaga się Meksyk. Technologia zastosowana w fabryce sprawia, że o 1/4 może ona ograniczyć pobór wody. Plan jest taki, by woda z recyklingu w przyszłości zapewniła 3/4 całego jej zapotrzebowania.

Ścieki w obiegu zamkniętym

Ścieki wytwarzane w Audi México w San José Chiapa poddawane są najpierw filtracji chemiczno-fizycznej neutralizującej i usuwającej z niej cząsteczki zanieczyszczeń i metali ciężkich dostających się do nich np. w lakierni.

Wstępnie oczyszczone w ten sposób są następnie wraz z innymi ściekami pochodzącymi z fabryki przetwarzane w biologicznej oczyszczalni, w której rozkładają się odpady organiczne.

Kolejny etap to połączenie ultrafiltracji i wieloetapowej odwróconej osmozy, podczas którego rozdzielane są pozostałe zanieczyszczenia – zarazki, bakterie i związki zasadowe. Oczyszczona woda wysokiej jakości zostaje ponownie skierowana do użycia na terenie fabryki. Zagęszczona substancja będąca pochodną odwróconej osmozy podlega odparowaniu, a osuszone substancje stałe są usuwane.

Deszczówka do zbiornika

By jeszcze bardziej zmniejszyć pobór wód gruntowych, na terenie fabryki wybudowano zbiornik rezerwowy o pojemności 240 000 m3. Zbiornik ten napełnia się w porze deszczowej, która w tym rejonie trwa od kwietnia do września. Deszczówka jest gromadzona, również oczyszczana i dalej wykorzystywana na terenie fabryki.

Audi México zasadziło również ponad 100 000 drzew i zbudowało 25 000 zbiorników ścieków na obszarze 100 hektarów wchodzących w skład sąsiedniego miasta San José Ozumba. Dzięki temu, co roku w porze deszczowej do wód gruntowych wraca nawet 375 000 m3 wody.

Koncern chce do końca roku 2025 o 35 procent w porównaniu z rokiem 2010 zmniejszyć negatywne skutki produkcji samochodów na  środowisko. Zdaniem Rüdigera Recknagela, szefa wydziału ochrony środowiska w Audi inwestycja w Meksyku przybliża firmę do tego celu.

Meksykańska fabryka produkuje model Audi Q5. Jest najnowszą fabryką tej marki na świecie. Działa od 2016 roku i zatrudnia prawie 7 tysięcy osób.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024