W miastach uruchomiono tężnie solankowe

W miastach uruchomiono tężnie solankowe
Judyta Więcławska
02.04.2024, o godz. 9:56
czas czytania: około 4 minut
0

Tężnie solankowe cieszą się coraz większą popularnością w polskich miastach. Po zimie uruchomiono tężnie m.in. w Gliwicach i Katowicach. Nowa tężnia pojawiła się w Rybniku. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Miejskie mikro-uzdrowiska otoczone zielenią, wpływają na poprawę samopoczucia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Korzystanie z tężni solankowych kojarzone jest raczej z miejscowościami uzdrowiskowymi, jednak takie budowle można postawić praktycznie wszędzie. Tężnia to obiekt z drewna, wypełniony gałązkami z tarniny. Spływająca po nich solanka rozbija się i tworzy się leczniczy aerozol. Dzięki temu przebywanie w okolicy tężni pozwala na wdychanie powietrza nasyconego takimi pierwiastkami, jak jod, brom, wapń i magnez. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Pomaga w leczeniu m.in. chorób zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób reumatycznych i wielu innych schorzeń. Tereny wokół tężni najczęściej są zagospodarowane zielenią, co poprawia samopoczucie i relaksuje.

Katowickie tężnie

To już tradycja, że od 1 kwietnia w Katowicach uruchamiane są tężnie solankowe. – W Katowicach mamy dwie tężnie solankowe, ta wybudowana w Zadolu w 2019 r. była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji w regionie. Natomiast tężnia na os. Tysiąclecia zainaugurowała swoją działalność jesienią ubiegłego roku. Oba obiekty są dobrze wkomponowane w zielone otoczenie co sprawia, że oprócz zdrowotnych właściwości solanki oferują również możliwość wypoczynku w przyjemnej przestrzeni – podkreśla. – Obie tężnie, które mamy w Katowicach, powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. – dodaje prezydent.

Solanka, która zasila katowickie tężnie, pochodzi z Dębowca, z odwiertu “Korona”, skąd wydobywana jest od 1982 r. Podobnie jak w latach ubiegłych tężnie będą działały do końca października.

– Oprócz samych tężni zagospodarowane jest także ich otoczenie. Znajdują się tam meble miejskie – ławki, stojaki, stoły. Miejsca te są oświetlone, a wokół tężni znajdują się drzewa i krzewy. Tężnia na Zadolu kosztowała prawie 2,6 mln zł, a na Tysiącleciu prawie 3 mln zł, ale koszt tej drugiej obejmował również budowę ogrodu sensorycznego – dopowiada Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej. Obie tężnie powstały w wyniku głosowania mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego i od początku istnienia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Tężnia w Parku Zadole, Katowice.

Gliwickie mini-uzdrowisko

Po zimowej przerwie ruszyła tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach, miejsce zdrowotnych spacerów i wypoczynku. Lubiane i chętnie odwiedzane inhalatorium wśród zieleni Lasu Komunalnego roztacza inhalacyjny roztwór solankowy od 29 marca.

Warto pamiętać, że o ile nie ma przeciwwskazań medycznych, korzystanie z tężni solankowej ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Pod wpływem słońca i wiatru rozpylona solanka tworzy mgiełkę bogatą m.in. w jod, brom, magnez, sód, potas czy żelazo, dlatego przebywanie w pobliżu inhalatora jest porównywane z dobroczynnym działaniem nadmorskich spacerów. Ponadto pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego, wzmacnia system odpornościowy i wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego i alergii.

Solankowych inhalacji wśród zieleni i ciszy można zażywać na wygodnych ławkach i drewnianych leżakach. Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu są stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla samochodów.

Tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej w Gliwicach.

Rybnik z nową tężnią

Od 30 marca można skorzystać z nowo otwartej tężni solankowej w ośrodku rekreacyjnym w Rybniku-Kamieniu. Budowa tężni została ukończona 18 marca br. Potem nastąpił rozruch technologiczny, rozpoczęły się też procedury odbiorowe. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku dopuścił obiekt do użytkowania, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby samemu przekonać się, jak tężnia wygląda i funkcjonuje.

To z pewnością będzie jedna z większych atrakcji Ośrodka w Kamieniu. Tężnia ulokowana jest malowniczo wśród drzew, w pobliżu stawu. Składa się z czterech segmentów zbudowanych z impregnowanego solanką drewna modrzewiowego, wyłożonych tarniną i zasilanych solanką z Zabłocia. Segmenty połączone są drewnianą pergolą zacieniającą, tworząc harmonijną całość.

Pod powierzchnią ziemi ulokowana została część technologiczna tężni wraz z dwoma zbiornikami na solankę o pojemności 10 tys. dm3 każdy, a także przyłączami niezbędnymi do uruchomienia gastronomii.

Ciągi piesze wyłożone zostały kostką brukową i deskami kompozytowymi. Zadbano o ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady. Równolegle do prac budowalnych, MOSiR Rybnik wyłonił w przetargu firmę prowadzącą gastronomię w ośrodku. Dzierżawca terenu postawi przy tężni okrągły pawilon, w którym działać będzie lokal gastronomiczny.

Atrakcyjność miejsca podnoszą trap oraz pływający pomost. Część linii brzegowej stawu zabezpieczono estetycznymi balustradami, a część – kamienno-stalowymi gabionami. Wykonano też nasadzenia roślinności ozdobnej.

Tężnia i otaczający ją teren zostały oświetlone latarniami i punktami świetlnymi w technologii LED, wizualnie nawiązującymi do oświetlenia w Ośrodku. Tężnia objęta została monitoringiem wizyjnym.

Nowopowstała tężnia w Rybniku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024