Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W najnowszej edycji programu "Moja Woda" złożono wnioski na 45 mln zł

W najnowszej edycji programu
Zuzanna Łaba/PAP
10.08.2023, o godz. 10:15
czas czytania: około 3 minut
0

W trwającym od tygodnia naborze wniosków w trzeciej edycji programu "Moja Woda" beneficjenci złożyli wnioski na ponad 45 mln zł - wynika z danych przekazanych PAP przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

3 sierpnia, ruszyła trzecia odsłona programu “Moja Woda”. Program promuje rozwiązania, które mają zwiększyć retencję wody na prywatnych posesjach m.in. przez wychwyt deszczówki. W trwającym obecnie naborze wniosków beneficjenci mogą otrzymać do 6 tys. zł dotacji, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Poruszaliśmy już ten temat kilka dni temu, teraz uzupełniamy o nowe informacje.

Z danych przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynika, że od 3 do 9 sierpnia złożono w sumie 8178 wniosków o dofinansowanie (6205 to wnioski zarejestrowane na Portalu Beneficjenta; 1973 wnioski zostały złożone do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska). Wnioskowana kwota dotacji to ponad 45,6 mln zł. Średnia na wniosek wynosi zatem ponad 5,5 tys. zł.

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie?

Z danych przekazanych przez NFOŚiGW wynika ponadto, że do tej pory Fundusz – w ramach trzeciej edycji “Mojej Wody” – nie podpisał jeszcze żadnych umów z beneficjentami, a zatem nie zdecydował jeszcze o wypłacie dotacji. Tegoroczny budżet programu to 130 mln zł.

Tak jak w poprzednich dwóch edycjach, program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Wyjątkiem są nieruchomości, dla których udzielono już dofinansowania w poprzednich edycjach programu “Moja Woda”.

Dofinansowanie dotyczy również właścicieli, współwłaścicieli oraz użytkowników wieczystych nieruchomości, na których planuje się budowę lub na których rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Z zastrzeżeniem, że budynki te muszą zostać oddane do użytkowania zgodnie z prawem, przed złożeniem dokumentów do wypłaty.

Do jakich instalacji można otrzymać dofinansowanie?

Dotacje można otrzymać do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy oraz uruchomienia następujących instalacji:

  • do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, tj. z dachów, chodników, podjazdów (np. łapacze, wpusty, osadniki rynnowe, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające wody opadowe bez rynien i rur spustowych);
  • do magazynowania wód opadowych w zbiornikach (np. szczelne zbiorniki podziemne i naziemne) o sumarycznej pojemność minimum 2 m sześc.;
  • do retencjonowania wód opadowych, w tym roztopowych w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, studnie chłonne, drenaż, skrzynki rozsączające, zbiorniki otwarte);
  • do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych na dachach – “zielone dachy” (warstwa drenażowa) bez kosztów nasadzeń;
  • do wykorzystania retencjonowanych wód opadowych lub roztopowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika).

Aby otrzymać dotację, należy złożyć wniosek o wsparcie wraz z dokumentami potwierdzającymi wydatek (np. fakturami zakupu) oraz potwierdzającymi wykonanie instalacji (protokół wykonania lub oświadczenie o samodzielnej realizacji).

Minimalna kwalifikowana kwota inwestycji to 2 tys. zł. Dotacje będą mogły uzyskać inwestycje, które zostaną zakończone nie później niż 30 czerwca 2024 r.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024