1 / 6

+ POOL to pływający basen w kształcie znaku plus, który poza zapewnieniem rekreacji mieszkańcom  ma poprawić jakość wód rzeki Hudson. W przyszłym roku będzie oddany do użytku.

Pod koniec XIX wieku w nowojorskich portach istniało 14 pływających łaźni. Zamknięto je w latach 20-tych XX wieku ze względu na degradację wody. Tymczasem w granicach miasta jest 830 km linii brzegowej.

Pływasz i oczyszczasz

Kilka lat temu grupa nowojorskich architektów postanowiła odzyskać rzekę dla rekreacji. Ich pomysł to zbudowanie basenu, który dzięki kompleksowi mebran, bez użycia środków chemicznych, będzie filtrować zanieczyszczenia pozostawiając tylko czystą, bezpieczną i płynącą wodę rzeczną. Basen wielkości olimpijskiej oczyści dziennie 2300 m3 wody, co w wymierny sposób poprawi jej jakość.

+ POOL tom projekt realizowany w ramach partnerstwa prywatno-publicznego, jednak jego podstawą jest działanie non-profit. Pierwsza zbiórka pieniędzy na portalu crowdfundingowym Kickstarter w 2011 roku przyniosła projektowi 40 000 dolarów w ciągu zaledwie siedmiu dni i pozwoliła na przetestowanie sposobów filtrowania. To przekonało nowojorskich urzędników do pomysłu. Druga zbiórka na Kickstarter w 2013 r. dała 300 000 dolarów na  6 miesięczne testy systemu filtracji na prototypie basenu na rzece Hudson. Projektanci + POOL pracowali m.in. ze specjalistami od gospodarki morskiej, producentami tkanin i systemów filtracyjnych, morskiej stacji naukowej River Project, naukowcami z Obserwatorium Ziemi z Uniwersytetu Columbia.

Architektura obywatelska

Działając jako organizacja non-profit, + POOL stał się nowym modelem i studium przypadku architektury obywatelskiej, mającej na celu poprawę jakości życia w miastach.

Otwarcie basenu zapowiadano już na lato 2017 roku, jednak jego twórcy długo szukali odpowiedniej lokalizacji. Ostatecznie stanęło na East River, cieśninie  oddzielającej Long Island od Manhattanu i Bronxu.

Ostatnio do projektu włączył się producent piwa Heineken, który przekazał na realizację  100 tys. dolarów. W tej chwili otwarcie + POOL planuje się na przyszły rok.

Nowy Jork ma pozwolenie na zrzut 27 miliardów litrów surowych ścieków do rzeki każdego roku. Tak samo jak inne starsze ośrodki miejskie, miasto jest w dużej mierze obsługiwane przez połączony system kanalizacyjny, w którym woda deszczowa i ścieki są transportowane przez jedną rurę. Bywa że podczas silnych burz ten połączony przepływ przekracza pojemność systemu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj