W Centrum Badawczo-Rozwojowym OZE Naukowcy i eksperci będą opracowywać nowe, tańsze i bardziej ekonomiczne panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne solarne i elektrownie wiatrowe.

Inwestycja powstaje na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków. Projekt realizuje Pilska spółka GWDA wraz z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Pile i Izbą Gospodarczą Północnej Wielkopolski.

– Piła będzie miastem samowystarczalnym energetycznie, nieemisyjnym, miastem zielonym, taka jest nasza strategia – mówi Tomasz Wojciechowski, prezes spółki GWDA. – W centrum będziemy testować, które z rozwiązań jest najlepsze dla miasta – dodaje.

Obecnie postawiono już panele fotowoltaiczne oraz kontener biurowy, w którym prowadzone będą badania nad nowymi technologiami związanymi z Odnawialnymi Źródłami Energii. Zakupiono wyposażenie niezbędne do badań. W dalszym etapie zostanie zbudowana  wieża wiatrakowa wraz z turbiną siłowni wiatrowej, która służyć będzie do przekształcania siły wiatru  do napędu pomp w gospodarce wodno-ściekowej.

– Jesteśmy przekonani, że będziemy w pewien sposób zmuszać się do tego typu działań, a jest to konieczne w związku z zachodzącymi zmianami klimatycznymi – podkreśla Piotr Głowski, prezydent miasta Piła.

Umowę w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, podpisano 8 listopada 2018 r. Na jej mocy GWDA sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie w wysokości 551 972,13 zł na „Budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego OZE przez GWDA sp. z o.o. w Pile”.

Laboratorium zacznie pracować jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji to około 1 mln zł.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj