1 / 4

W Poznaniu rozpoczęła działalność Po-Dzielnia. To freeshop, czyli sklep, w którym wszystko będzie za darmo i jednocześnie centrum edukacyjno-kulturalne. Po-Dzielnia to dzieło aktywistów Givebox Poznań i Fundacji Pro Terra.

Projekt Po-Dzielni wyrósł z dwuipółletniego doświadczenia istnienia kilku szaf (giveboksów) w Poznaniu. Po-Dzielnia, podobnie jak giveboksy, będzie miejscem, w którym można zostawić niepotrzebne już rzeczy w dobrym stanie i zupełnie za darmo zabrać te, które mogą nam się przydać.

Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów. Po-Dzielnia będzie miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i nadawania im nowego życia.

W Po-Dzielni jeszcze w tym roku odbędą się trzy sobotnie spotkania w ramach kawiarenki naprawczej „Napraw! Nie wyrzucaj” oraz cztery warsztaty z upcyklingu dla klas szkolnych. Po-Dzielnia bierze także udział w projekcie “Circular Week” (tydzień gospodarki o obiegu zamkniętym), podczas którego uczestniczyć będzie można w trzech wykładach dotyczących recyklingu i życia zero waste.

Po-Dzielnia jest czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 przy ul. Głogowskiej w Poznaniu. Przewidywane są także dyżury wieczorne i sobotnie. Można przynosić wszystko, ale tylko pojedyncze sztuki (nie będą przyjmowane pełne torby, kartony, itp.) poza jedzeniem i rzeczami o dużych gabarytach (meble, dywany, itp.).

Lokal przy Głogowskiej 27 inicjatorzy Po-Dzielni otrzymali w ramach konkursu „Otwarta Strefa Kultury Łazarz”. Remont został sfinansowany z pieniędzy zebranych na akcji crowdfundingowej, a także dzięki sponsorom. Projekt z materiałów upcyklingowych wykonali studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Wszystkie prace przeprowadzili wolontariusze wspierający projekt. Oni też pełnią dyżury w Po-Dzielni.

W Poznaniu powstanie Po-Dzielnia – centrum sharing i circular economy

Czytaj więcej

Skomentuj