Kilkadziesiąt budek lęgowych, mural z ptakami, mobilny system wabienia jerzyków – to wszystko ma się znaleźć w Ptasiej Szkole na poznańskim Piątkowie. Taki projekt opracowali ornitolodzy, którzy chcą poprawić warunki życia ptaków w mieście. Myślą też o kaczkomatach do karmienia łabędzi i kaczek w parkach.

Poznańscy miłośnicy ptaków kolejny rok prowadzą program “Ptaki w mieście”. W jego ramach sprawdzają ich liczebność, kontrolują stan budek lęgowych. Szacuje się, że w miastach żyje około 200 gatunków ptaków, jednak niektórych ubywa poprzez działania człowieka. – Chodzi tu głównie o termomodernizacje budynków i sposób zarządzania zielenią. W ten sposób ptaki tracą swoje siedliska – powiedział nam Jakub Kotnarowski, prezes Centrum Promocji Ekorozwoju. Stąd kolejne pomysły na akcje edukacyjne, które CPE chce realizować w przyszłym roku.

Szkoła dla ptaków, kaczkomaty dla kaczek

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 15 na osiedlu Jana III Sobieskiego od lat zainstalowane są budki dla kawek. Teraz mają zostać wymienione na nowe, zbudowane ze specjalnego materiału – trocinobetu. Dodatkowo zaplanowano budki dla wróbli mazurków i jerzyków. Z powodu termomodernizacji wiele z tych ptaków utraciło naturalne siedliska. Jednak przekonać jerzyka do nowego domu nie będzie łatwo – potrzebne jest specjalne dźwiękowe wabienie.

Poznańscy ornitolodzy chcieliby też wzorem Warszawy, Gdańska i Wodzisławia Śląskiego ustawić w parkach kaczkomaty. Są to podajniki, z których można otrzymać pokarm nadający się do karmienia kaczek i łabędzi. Chodzi o to, by nie dawać  ptakom chleba, jest on u nich bowiem przyczyną biegunek. Oba projekty czekają teraz na zatwierdzenie przez urzędników, po to, by jesienią stanąć w szranki w Poznańskim Budżecie Obywatelskim.

Kaczkomat w Warszawie/fot.um.warszawa.pl

Nie kośmy trawników

Przyczyną zmniejszania się populacji ptaków w miastach są też wycinki krzew i krzewów. Dotyczy to np. niezwykle popularnych wróbli mazurków. Dlatego ornitolodzy postulują ograniczenie koszenia trawników w miastach, zakładanie łąk kwietnych czy zostawianie gałęzi w parkach.

Można także niwelować skutki termomodernizacji, stosując takie rozwiązania, które pozwolą ptakom dalej mieszkać w budynkach wielorodzinnych. Chodzi m.in. o wprowadzanie specjalnych ceramicznych rurek do konstrukcji stropodachu, czy montowanie  budek przeznaczonych dla konkretnych gatunków w odpowiednich lokalizacjach.

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. “Ptaki w Mieście” są projektem realizowanym w ramach zadania zleconego finansowanego z budżetu Miasta Poznania

Skomentuj