Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Co zrobić z miejskimi trawnikami? Koszenie to nie jedyna opcja

Co zrobić z miejskimi trawnikami? Koszenie to nie jedyna opcja
Kalina Olejniczak
02.08.2017, o godz. 15:20
czas czytania: około 2 minut
0

Coraz więcej polskich miast odchodzi od regularnego koszenia trawników i część z nich przeistacza w łąki. Dzieje się tak m.in. w Warszawie i Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Nisko koszone trawniki są uznawane przez wielu naukowców za „zielone pustynie”, gdzie różnorodność  ogranicza się do kilku gatunków roślin i zwierząt. Takie monokultury uznaje się za jedną z przyczyn masowego wymierania pszczół. Pożyteczne owady nie mają bowiem dostępu do zróżnicowanego pokarmu.

Miejskie trawniki kosi się wielokrotnie w ciągu roku, co generuje hałas i emisję spalin, dodatkowo zwiększoną, gdy w użyciu są ręczne koszarki spalinowe. W samej Warszawie jest 1200 hektarów trawników poddawanych temu zabiegowi.

Warszawska Fundacja Łąka od kilku lat propaguje zakładanie łąk kwietnych w miastach. Z jej inicjatywy w zeszłym roku w stolicy powstały 42 łąki, finansowane głównie z budżetów obywatelskich.

Jednak największym ukwieceniem miasta może pochwalić się Kraków. Kwietne łąki powstały tam w tym roku w 22 lokalizacjach, w sumie na obszarze 10 hektarów. W części zastąpiły one trawniki, inne wysiano na nieużytkach lub zaniedbanych skwerach. Mieszkańcy miasta są zachwyceni.

– Użyliśmy mieszanki traw i bylin wieloletnich z domieszką jednorocznych, dlatego już teraz łąki przyciągają motyle i mienią się kolorami – powiedział nam Maciej Podyma z Fundacji Łąka, która projekt zrealizowała. Z budżetu Krakowa przekazano na ten cel 700 tys. zł.

W Poznaniu łąka ekologiczna istnieje przy Drodze Dębińskiej. Jest koszona raz w roku. Coraz więcej trawników Zarząd Dróg Miejskich zastępuje też bylinami i krzewami. – Chcemy stworzyć łąkę kwietną z prawdziwego zdarzenia przy ulicy Leśnych Skrzatów. Planujemy zacząć prace jeszcze w tym roku – mówi Agnieszka Szulc z poznańskiego ZDM.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024