Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

W Poznańskiej Palmiarni podziwiać można chryzantemy

W Poznańskiej Palmiarni podziwiać można chryzantemy
dom
29.10.2017, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Poznańska Palmiarnia zakwitła dziś chryzantemami. Około 50 różnych odmian zaprezentowano podczas XIX Wystawy Chryzantem organizowanej przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Wielkopolski Związek Ogrodniczy Koło Poznań oraz Palmiarnię Poznańską.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b REGIONALNE Wejherowo 15.01-12.02.25

Kwiaty w Poznańskiej Palmiarni prezentuje 12 wystawców. Pokazują oni około 50 odmian chryzantem doniczkowych i ciętych, gałązkowych, wielo-, średnio- i drobnokwiatowych. Zostały ułożone i wkomponowane w egzotyczne wnętrza Palmiarni przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu. Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoja świeżość, co potrwać może nawet kilka tygodni.

Chryzantemy pochodzą z Dalekiego Wschodu. Pierwsi zaczęli je uprawiać Chińczycy już ok. 2,5 tys. lat temu. Kwiaty te były w Chinach tak popularne, że na ich cześć nazwano nawet jedno z prastarych miast – Ju-xian, czyli Chryzantemowe Miasto. Z Chin sadzonki chryzantem najpierw trafiły do Korei, a stamtąd do Japonii, gdzie ok. VIII w. n.e. bardzo szybko zyskały ogromną popularność, a Japończycy zaczęli wierzyć w ich magiczną moc. Cesarza Japonii zauroczyły do tego stopnia, że umieścił w herbie rodziny cesarskiej złocistą chryzantemę o 16 płatkach, która występuje na rewersie monet i oficjalnych dokumentach państwowych. W 1888 r. Cesarski Order Chryzantemy stał się najwyższym odznaczeniem państwowym.

W Europie chryzantemy pojawiły się dość późno. Sprowadzili je w XVII w. Holendrzy. Wiek później szwedzki botanik Karol Linneusz nazwał tę azjatycką roślinę “Chrysanthemum”, co znaczy “żółty kwiat”. Nazwa wywodzi się od koloru płatków dzikich odmian chryzantemy –  występują one najczęściej w kolorze żółtym, rzadziej różowym i białym. Polacy zainteresowali się chryzantemą dopiero w XIX w. Na początku uprawiano je głównie w doniczkach, później spopularyzowano uprawę na kwiaty cięte. W Polsce chryzantemy kojarzą się z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Powodem jest fakt, że kwiaty te w sposób naturalny zakwitają w okresie listopadowego święta.

Kwiaty na wystawę w Palmiarni Poznańskiej dostarczyli: Ogrodnictwo Katarzyna Bilengrek z Poznania, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Grażyna i Józef Elimer z Wolsztyna, Gospodarstwo Ogrodnicze Wiesław Grzegorzewicz z Poznania, Ogrodnictwo Mieczysław i Janina Kłobus z Suchego Lasu, Ogrodnictwo Krzysztof Ludziejewski z Borówca, Ogrodnictwo Katarzyna i Robert Przybylscy z Rogoźna, Ogrodnictwo Jędrzej Skorupiński z Włoszakowic, Ogrodnictwo Maria i Marek Szaj z Gądek, Ogrodnictwo Justyna i Jerzy Szymankiewicz z Poznania, Gospodarstwo Ogrodnicze Karolina Tomczak z Koźmina, Ogrodnictwo Tomasz Wegner z Wągrowca oraz Ogrodnictwo Mirosław Zugaj z Wrześni.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025