Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

W Puszczy Białowieskiej wycięto prawie 7,5 tys. drzew

W Puszczy Białowieskiej wycięto prawie 7,5 tys. drzew
jwo
31.01.2017, o godz. 10:42
czas czytania: około 2 minut
0

Blisko 7,5 tys. drzew wycięto w Nadleśnictwie Białowieża w 2016 r. ze względów bezpieczeństwa - podały Lasy Państwowe. Leśnicy zapewniają, że drzewa nie są usuwane ze stref, które są wyłączone z pozyskania drewna. Cięciom drzew w Puszczy Białowieskiej przeciwni są ekolodzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 KOMPLEKSOWA DSK [05.08-03.09.24]

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska wyjaśniła w rozmowie z PAP, że w 2016 r. w Puszczy Białowieskiej wycięto 7410 uschniętych drzew, m.in. pokornikowych, które groziły zawaleniem na drogi czy szlaki turystyczne.

– Zobowiązują nas do tego przepisy, a także zalecenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, m.in. PSP. Powierzchnia nadleśnictwa Białowieża to ok. 12,5 tys. ha, natomiast jakiekolwiek działania można prowadzić na powierzchni tylko 611 ha, czyli 5 proc. powierzchni całkowitej nadleśnictwa – powiedziała rzeczniczka Lasów Państwowych.

Anna Malinowska poinformowała, że z rezerwatów przyrody usunięto 2490 drzew, a na pozostałym terenie puszczy – 4920.

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu, które zostały wycięte w rezerwatach i w drzewostanach poniżej 100 lat pozostawiono na miejscu do naturalnego rozkładu. Pozostałe usunięte drzewa wywieziono z nadleśnictw.

Malinowska zapewniła, że “drzewa nie są usuwane ze stref, które są wyłączone z pozyskania drewna”.

Cięciom drzew w Puszczy Białowieskiej sprzeciwiają się ekolodzy.

– Puszcza Białowieska jest jedynym obiektem przyrodniczym na Liście Światowego Dziedzictwa w Polsce – musi uwzględniać wymogi UNESCO, w tym zakaz komercyjnego pozyskania drewna. Tymczasem, strona polska wciąż łamie te postanowienia i prowadzi wyrąb nawet w strefie, która powinna być całkowicie wyłączona z gospodarczego użytkowania – podkreślają we wspólnym piśmie skierowanym do premier Beaty Szydło organizacje: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska.

Rzeczniczka Lasów Państwowych zapewnia, że wszystkie prace prowadzone w Puszczy Białowieskiej są zgodne z prawem. – Leśnicy muszą usuwać zagrażające bezpieczeństwu ludzi drzewa wzdłuż dróg i szlaków turystycznych. Nie jest też prawdą, by któreś z puszczańskich nadleśnictw zwiększyło pozyskanie o 90 proc. – podkreśliła.

Ekolodzy twierdzą, że drzewa wycinane są również w strefach chronionych UNESCO, a następnie – wywożone z lasu. Ich zdaniem to łamanie zobowiązań wobec UNESCO, które może doprowadzić do wpisania puszczy na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, co będzie -jak podkreślają – miało “fatalne skutki wizerunkowe dla Polski”.

Więcej: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024