Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

W Radomiu powstała biogazownia osadowa

W Radomiu powstała biogazownia osadowa
mat
22.10.2015, o godz. 15:40
czas czytania: około 2 minut
0

Budowa obiektu stanowiła część wartego ok. 50 mln zł projektu, obejmującego rozbudowę systemu gospodarki osadowej w radomskiej oczyszczalni ścieków. Inwestycja Wodociągów Miejskich w Radomiu ma obniżyć koszty eksploatacyjne spółki oraz zapewnić bardziej ekologiczne przetwarzanie odpadów powstających przy oczyszczaniu ścieków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Powstanie biogazowni, której uroczyste otwarcie odbyło się 14 października br., to część dużego projektu radomskiego przedsiębiorstwa wodociągowego, wartego ponad 240 mln zł. Polega on m.in. na modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w mieście oraz na uruchomieniu biogazowni na terenie miejskiej spółki przy ul. Energetyków w Radomiu. Budowa systemu nowoczesnej gospodarki osadowej była możliwa nie tylko dzięki unijnemu budżetowi, ale także finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Oszczędności z biogazu

Realizacja inwestycji przełoży się nie tylko na budżet miejskiej spółki, ale także będzie miała wpływ na ochronę środowiska. – Wyprodukowana na własne potrzeby energia zminimalizuje potrzebę jej zakupu z zewnątrz. Odzyskiwane ciepło w tym procesie posłuży do osuszania osadu, który po fermentacji jest dużo bardziej bezpieczny w użyciu, a to ma wpływ na ochronę środowiska – wyjaśnia Leszek Trzeciak, prezes zarządu Wodociągów Miejskich w Radomiu. Jak mówi Paweł Grynberg, przedstawiciel głównego wykonawcy – z firmy IDS–BUD, głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie systemu, który pozwoliłby wygenerować jak największą ilość biogazu, z którego można wytworzyć docelowo energię cieplną czy elektryczną.

W ramach inwestycji zostały wybudowane dwie zamknięte komory fermentacyjne, w których w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, czyli np. pochodzących ze ścieków resztek jedzenia, produkowany jest biogaz. Ten, magazynowany jest w specjalnym zbiorniku w kształcie kuli, a następnie wykorzystywany do produkcji energii na potrzeby własne oczyszczalni ścieków Wodociągów Miejskich w Radomiu.

Inwestycja dla dobra radomian

Uruchomiona biogazownia i system gospodarki osadowej to nie tylko nowoczesna inwestycja spełniająca normy Unii Europejskiej, ale także projekt, w którym oszczędności mają iść w parze z komfortem życia radomian. – Odpady, które generujemy na terenie miasta, powinny być w jak najlepszy i należyty sposób odnawialne i jeśli jest taka możliwość, to aby nadawać im wtórny obieg. A jeśli jej nie ma, to powinny być oddawane czy składowane w bezpieczny sposób. Ta inwestycja spina wszystkie działania Wodociągów Miejskich, od zaopatrzenia w wodę, po sprawny i bezpieczny sposób na przetwarzanie odpadów – wyjaśnia Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia, który ma nadzieję, że taka praktyka będzie kontynuowana przez miejską spółkę.

Wodociągi Miejskie mają w planach realizację kolejnych inwestycji, jak choćby budowę instalacji odzysku fosforu z osadów ściekowych czy kontynuację modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w obszarze Radomia. Ma się to odbywać m.in. z wykorzystaniem środków finansowych UE w perspektywie 2014-2020.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024