W sierpniu może zabraknąć wody w kranach

W sierpniu może zabraknąć wody w kranach
mat
30.07.2019, o godz. 10:50
czas czytania: około 3 minut
0

Hydrolodzy prognozują, że w sierpniu czeka nas stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z obniżaniem się poziomu wód podziemnych. Oznacza to, że w niektórych ujęciach wykorzystujących płytkie poziomy wodonośne może zabraknąć wody. Gminy apelują o oszczędność zasobów wodnych. Wraz z końcem lipca ograniczenia w korzystaniu z wody wprowadzono już w 322 miejscach w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Chociaż na co dzień brak wody nie jest jeszcze dla nas odczuwalny, w wielu regionach kraju daje on już o sobie znać. Wiele wskazuje na to, że sytuacja hydrologiczna w najbliższym czasie będzie się pogarszać.

Państwowa służba hydrogeologiczna ogłosiła stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z prognozowanym w sierpniu wystąpieniem niżówki hydrogeologicznej. Alert obowiązuje dla ośmiu województw. Taki stan sprawia, że wysychają małe cieki wodne, studnie, obniża się poziom wody w rzekach, opada poziom wód podziemnych.

Na obszarze województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego, mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego przewiduje się niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych, które mogą powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny. Zagrożone nie są natomiast ujęcia eksploatujące głębsze poziomy wodonośne.

Czy będą kolejne ograniczenia?

W wypowiedzi dla Gazety Wyborczej prof. Józef Górski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspomina, że w Wielkopolsce taka susza ostatni raz wystąpiła w latach 1989-1992, gdy wybuchały ogromne pożary lasów i także występowała niżówka. – Niżówka świadczy o słabym zasilaniu wód podziemnych, co powoduje wysychanie studni i rzek. To zjawisko ekstremalne w hydrologii – mówi.

Oznacza to, że w sierpniu może zabraknąć wody w naszych kranach, a dostawy wody do zakładów przemysłowych będą ograniczone. W kolejnych gminach mogą pojawić się ograniczenia dotyczące podlewania trawników, mycia samochodów, uzupełniania basenów ogródkowych.

Obecnie 322 polskie gminy wprowadziły takie ograniczenia (stan z 26.07.2019 r.). Mapę miejsc, które zwróciły się do swoich mieszkańców o rozsądne gospodarowanie wodą lub wprowadziły ograniczenia w jej wykorzystaniu publikuje na swoim blogu dr Sebastian Szklarek z PAN. Łódzki naukowiec wyszukuje i gromadzi takie informacje przy współpracy z czytelnikami swojego bloga.

Ratunkiem jest retencja

– Rzeki wysychają, bo z jednej strony nie ma opadów, a z drugiej strony są słabo zasilane z wód podziemnych. To w przyszłości może mieć katastrofalne skutki. Negatywnym skutkom niżówki może zapobiec mała retencja – wyjaśnia prof. Józef Górski dla GW.

Jak wyjaśnia dr hab. inż. Anna Januchta-Szostak z Politechniki Poznańskiej: – Retencja wód opadowych to absolutna konieczność i jedyny sposób na złagodzenie skutków ekstremów pogodowych, nasilających się w efekcie zmian klimatycznych i urbanizacyjnych.

– 44 miasta w Polsce mają już wprawdzie miejskie plany adaptacji do zmian klimatu, ale potrzebujemy działań systemowych: organizacyjnych, legislacyjnych i funkcjonalno-przestrzennych. Zatrzymywanie i retencja deszczówki w miejscu wystąpienia opadu nie jest wyłącznie zadaniem jednostek odpowiedzialnych za wodociągi i kanalizację. Nie da się mądrze gospodarować wodą opadową bez powiązania z planowaniem przestrzennym, bez skutecznych narzędzi prawnych i ekonomicznych, bez upowszechniania niebiesko-zielonej infrastruktury oraz ciągłego podnoszenia świadomości całego społeczeństwa – dodaje dr hab. inż. Januchta-Szostak.

Mała retencja będzie jednym z wiodących tematów poruszonych podczas konferencji „Wody opadowe – aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne”, która odbędzie się w dniach 1-3 października 2019 r. w Poznaniu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024