Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W środę w całym kraju ogromne stężenie zanieczyszczeń powietrza

W środę w całym kraju ogromne stężenie zanieczyszczeń powietrza
jwo, ea
15.02.2017, o godz. 14:31
czas czytania: około 3 minut
1

Tak dużego smogu nie było w całej Polsce od ponad miesiąca. Większość stacji pomiarowych notuje bardzo wysokie stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Wyjątkiem są obszary pasa nadmorskiego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Najdramatyczniejszą sytuację związaną z bardzo złą jakością powietrza odnotowano w środę w Rybniku, gdzie dopuszczalna norma 50 mikrogramów na metr sześcienny zawieszonego pyłu PM10 została przekroczona o 1678 procent, wynosi 839,48 mikrogramów na metr sześcienny.

W województwie śląskim oprócz Rybnika, zła sytuacja pojawiła się w Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Katowicach. Koleje Śląskie w środę uruchomiły darmowe przejazdy.

Mazowsze tonie w smogu

Na Mazowszu występują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą utrzymywać się do piątku – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie. W środę najgorzej jest w Piastowie, Płocku i Radomiu.

Tomasz Klech z WIOŚ wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – wyżu i braku wiatru.

Klech poinformował, że w środę koło południa najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Jak na razie największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie – wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny. Wysokie stężenia zanieczyszczeń będą utrzymywały się też na przedmieściach stolicy i w wielu mniejszych mazowieckich miejscowościach.

Sytuacja powinna zacząć się poprawiać od piątku.

Bardzo zły stan powietrza w Wielkopolsce

W Wielkopolsce utrzymuje się bardzo zły stan powietrza, a szczególnie trudna sytuacja jest w Poznaniu i Kaliszu – poinformował w środę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu (WIOŚ). W czwartek spodziewana jest poprawa.

– W regionie bardzo zła sytuacja jeśli chodzi o przekroczenie poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10 jest w Poznaniu i Kaliszu, zła – w Koninie i Lesznie. O godz. 9 indeks dla pyłu PM10 w stacjach w Poznaniu wynosił 257 i 225 mikrogramów na metr sześc., natomiast w Kaliszu – 277 mikrogramów na metr sześcienny – poinformowała w środę PAP Danuta Krysiak z WIOŚ.

W Krakowie smog i bezpłatna komunikacja publiczna

Do Krakowa powrócił smog, po półtoratygodniowej poprawie jakości powietrza. W mieście obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, a w Małopolsce północnej, południowo-wschodniej i zachodniej – II stopień. W Krakowie wprowadzono bezpłatną komunikację publiczną.

W środę w godzinach rannych stacje pomiaru jakości powietrza w Krakowie wskazywały, że stężenie szkodliwego pyłu PM10 przekracza 300 mikrogramów na m sześc.; najwięcej wskazała stacja przy ul. Bulwarowej – 313 mikrogramów na m sześc.

W mieście obowiązuje obecnie I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza (średnie dobowe stężenie PM10 50-200 mikrogramów na m sześc.). Natomiast w Małopolsce południowo-wschodniej, północnej i zachodniej – II stopień zagrożenia (200-300 mikrogramów PM10 na m sześc.). III stopień, powyżej 300 mikrogramów PM10 na m sześc., oznacza alarm smogowy.

Z powodu smogu w środę w Krakowie i gminach sąsiednich obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców i ich pasażerów. Darmowa podróż jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

Urząd Miasta Krakowa informuje, że “z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania.

Dodatnia temperatura i promienie słoneczne zachęcają do wyjścia na spacer, jednak ze względów na ochronę zdrowia apeluje się, by mieszkańcy większych miast zostali dziś w domu i ograniczyli wizyty na powietrzu do minimum.

Źródło: Kurier PAP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Damian

Komentarz #3062 dodany 2017-02-22 10:49:17

na mapce ewidentnie widać, że ludzie z gniezna lepiej wiedzą czym w piecach palić. sam z gniezna jestem i palę w piecu jedynie brykietami ze słomy. Kupuję niedaleko siebie, bo dobry brykiet mam za 12 zł. sporo na tym zaoszczędzić idzie. a najbardziej to zdrowie, bo po paleniu brykietami nie ma po nich takich zanieczyszczeń. szkoda ze inne miasta w wlkp tak slabo się za ten temat biorą.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024