Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Szczecinie działa nowoczesne laboratorium. Studenci poznają praktyczne aspekty OZE

W Szczecinie działa nowoczesne laboratorium. Studenci poznają praktyczne aspekty OZE
ml/PAP
14.03.2018, o godz. 11:17
czas czytania: około 2 minut
1

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otworzył Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki niemu studenci zbadają ekologiczne sposoby wytwarzania ciepła i energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii powstało na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, głównie na potrzeby dydaktyczne.

Pozyskać energię

Laboratorium wyposażone jest w dwa moduły mikrokogeneracyjne (produkujące energię elektryczną i ciepło). Pierwszy z nich wykorzystuje technologię ogniwa paliwowego – dzięki niemu możliwe jest wytwarzanie energii elektrycznej w procesie reakcji chemicznej wodoru pochodzącego z reformingu gazu ziemnego z powietrzem atmosferycznym.

W drugim układzie podstawowym elementem jest silnik Stirlinga o spalaniu zewnętrznym. Ciepło powstające ze spalania gazu ziemnego przetwarzane jest na energię elektryczną. Laboratorium wyposażone jest też w piec z innowacyjnym systemem spalania biomasy. Zastosowano w nim system spalania, w którym najpierw następuje proces zgazowania biomasy, a następnie spalenie powstałego gazu w komorze pieca.

Ekologiczna edukacja 

Laboratorium przeznaczone jest przede wszystkim do edukacji ekologicznej studentów, ale będzie też udostępniane młodzieży szkół średnich czy osobom zainteresowanym problematyką odnawialnych źródeł energii.

W ramach projektu powstała też instalacja badawczo-dydaktyczna do wytwarzania biopaliw zaawansowanych trzeciej generacji. Stanowisko pozwala na produkcję biomasy z mikroglonów. Jej składniki, głównie oleje, które są prekursorami biopaliw, mogą zastąpić konwencjonalne nośniki energii. – Mamy już za sobą pierwsze prace nad przygotowaniem biodiesla. Pozyskiwana z mikroglonów biomasa doskonale się do tego nadaje. Pracujemy nad optymalizacją procesów, aby tej biomasy i składników, z których produkujemy biopaliwa mieć jak najwięcej, tak, aby było to uzasadnione ekonomicznie – zaznacza dr hab. Małgorzata Hawrot-Paw z Katedry Inżynierii Systemów Agrotechnicznych ZUT.

Dotacje na wyposażenie

Laboratorium zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a część sprzętu została zakupiona dzięki dotacji sponsorów. W ramach Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii prowadzone będą kursy, szkolenia i warsztaty dla młodzieży szkolnej i nauczycieli, a także członków klastrów energetycznych, instalatorów i monterów urządzeń OZE.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


spec

Komentarz #10178 dodany 2018-03-15 09:21:43

Glony na biopaliwa w Polskich warunkach pogodowo-klimatycznych to kompletna bzdura.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024