Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

W Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej

W Warszawie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej
R.G.
06.05.2023, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
0

W stolicy trwa budowa nowego obiektu dydaktycznego Lasów Miejskich – Warszawa. Centrum Edukacji Ekologicznej na Młocinach powstać ma jeszcze w tym roku. Na zaawansowanym etapie są również prace przy remoncie pobliskiej leśniczówki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

CEE powstaje przy ulicy Papirusów, nieopodal Lasu Młocińskiego. Obiekt ma być bazą dydaktyczną miejskich leśników.

– Cieszę się, że warszawianki i warszawiacy zyskają kolejne miejsce edukacji ekologicznej w mieście – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy. – I to w lokalizacji, w której przyroda jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. W przyszłości z placówki na Młocinach skorzystają nie tylko uczniowie szkół i przedszkolaki. Będzie to miejsce dla całych rodzin.

Aż 25 000 osób rocznie

Parterowy budynek pomieści m.in. wielofunkcyjną salę konferencyjno-warsztatową, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt tworzony jest w technologii drewnianej modułowej. Centrum ma być w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie też energooszczędne i ekologiczne.

Rocznie, z oferty edukacyjnej nowego centrum, korzystać ma około 25 000 osób. Zakres zadań placówki ma być adresowany głównie do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Oferta centrum zawierać będzie także szeroki wybór zajęć rodzinnych i dla osób dorosłych. Zgodnie warunkami dofinansowania centrum będzie miało charakter ogólnopolski.

Pompy ciepła i zielony dach

Za źródło ogrzewania nowego obiektu posłużą natomiast pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku powstanie zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

Obecnie trwają prace przy fundamentach – montaż izolacji, zbrojeń i wylewanie płyty fundamentowej.

Zaawansowana rekonstrukcja leśniczówki

W ramach tej samej inwestycji trwa także remont pobliskiej leśniczówki. W tym przypadku, prace są już dość zaawansowane. Odtwarzana jest drewniana konstrukcja budynku. Osuszono i zaizolowano piwnicę. Gotowe są ściany zewnętrzne i dwa ceglane kominy. Ruszyła również budowa stropu, a wkrótce rozpocznie się montaż więźby dachowej. Ostatecznie leśniczówka także będzie miejscem edukacji ekologicznej.

Prawie 10 mln zł NFOŚiGW

Projekt pt.: „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej”, dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna”.

Wartość ogólna projektu to: 14 233 608,00 zł. Natomiast kwota dofinansowania z NFOŚiGW to kwota w wysokości: 9 859 013,00 zł, a wkład m.st. Warszawy to 4 374 595,00 zł.

Miasto Warszawa beneficjentem projektu 

Beneficjentem projektu jest Miasto Stołeczne Warszawa. Jednostka realizująca projekt to  Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Prace projektowe i budowlane realizuje konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk.

Planowany termin zakończenia całej inwestycji to II połowa 2023 r.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024