Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W Wielkopolsce jest ponad 12 tys. nietoperzy

W Wielkopolsce jest ponad 12 tys. nietoperzy
sm
30.03.2018, o godz. 6:48
czas czytania: około 2 minut
1

Zima była pracowita dla wielkopolskich badaczy nietoperzy. Skontrolowali setki podziemnych obiektów: piwnic, bunkrów, schronów, kanałów, tuneli i komór, znajdując w nich ponad 12 tys. nietoperzy z co najmniej 13 gatunków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zimą chiropterolodzy, czyli badacze nietoperzy, wyruszają na „łowy” z latarkami i notatnikami w rękach. Sprawdzają miejsca, gdzie nietoperze hibernują. Aby przetrwać chłodną porę roku, w której brakuje ich pokarmu – latających nocą owadów, chowają się one w zacisznych, ciemnych, wilgotnych i chłodnych, lecz nieprzemarzających miejscach, gdzie zapadają w półsen. Można je wówczas stosunkowo łatwo policzyć.

Liczebność nietoperzy jest ważnym wskaźnikiem ekologicznym. Czym więcej nietoperzy tym lepiej dla przyrody i dla… ludzi.

Wielkopolska na drugim miejscu

W Wielkopolsce naliczono w tym roku 12 250 śpiących nietoperzy. Większa populacja żyje w województwie lubuskim, gdzie w samym tylko rezerwacie Nietoperek, w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, naliczono 36 tys. nietoperzy. W woj. dolnośląskim natrafiono na 6 tys. tych latających ssaków. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” z Poznania prowadziło badania na terenie sześciu województw.

– W tym roku mija 25 lat od czasu, gdy „Salamandra” zaczęła chronić nietoperze. Uznaliśmy, że to dobra okazja, by przeprowadzić bardzo dokładny przegląd wszystkich znanych nam potencjalnych zimowych schronień nietoperzy i podsumować stan poszczególnych gatunków tych zwierząt w Wielkopolsce – mówi dr Andrzej Kepel, prezes towarzystwa i koordynator akcji.

– Współpracujący z nami przyrodnicy sprawdzili ponad 200 różnego rodzaju „dziur w ziemi”. Szczegółowy raport, zawierający nie tylko wyniki liczeń, ale i uwagi na temat stanu poszczególnych zimowisk nietoperzy i zalecenia ochronne, zostanie przekazany organom ochrony przyrody – dodaje.

Co nam mówi liczba nietoperzy?

Pod względem przyrodniczym istotna jest nie tyle łączna liczba zinwentaryzowanych nietoperzy (zależna m.in. od liczby objętych spisem kryjówek), ale trendy obserwowane od wielu lat w poszczególnych zimowiskach.

Wygląda na to, że niektóre gatunki, np. nocki Natterera mają się w naszym regionie całkiem dobrze i ich liczebność regularnie rośnie. Niestety, w przypadku innych, np. mopków, z roku na rok wyniki inwentaryzacji są coraz gorsze. Poznanie przyczyny tego spadku wymaga dokładniejszych analiz, ale można uznać, że już czas włączyć alarm ostrzegawczy w odniesieniu do tego i paru innych gatunków – wyjaśnia dr Kepel.

Nietoperze są bardzo ważnym elementem ekosystemu, szczególnie dlatego, że zjadają owady, w tym również te uciążliwe dla człowieka. Rosnąca populacja wskazuje, że nietoperze czują się dobrze na danym terenie, rozmnażają się bez przeszkód, a środowisko jest w dobrym stanie. Spadająca populacja nietoperzy oznacza pogarszający się stan środowiska lub znaczną ingerencję człowieka w środowisko, np. duże zanieczyszczenie danego obszaru.

Badania były możliwe m.in. dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Liczenia w niektórych obiektach sfinansowała także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Źródło: PTOP Salamandra

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


kkkkkkkkk

Komentarz #160266 dodany 2021-06-15 14:39:13

Wszystko super ale gdzie są jakieś mapy ze stanowiskami nietoperzy???????? Jak ktoś szuka czegoś konkretnego, konkretnych informacji do prac lub badań, nic nie ma! 12 tys nietoperzy - co z tego wynika? Nic, tylko liczby! Gdzie można znaleźć mapy, gatunki, lokalizacje, stanowiska, cokolwiek? Wszystko mamy chronić ale nie wiadomo co i gdzie jest!

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024