Woda z kranu nie nadaje się do picia i do kąpieli nawet po przegotowaniu. Inspektorat Sanitarny w Sokołowie Podlaskim wprowadził zakaz korzystania z wodociągu Łuzki w gminie Jabłonna (mazowieckie).

Inspektorzy sanitarni odkryli w wodzie enterokoki, czyli paciorkowce kałowe. Woda z wodociągu nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania w toalecie.

– Wyniki badań próbki wody wskazały obecność enterokoków. Ich wykrycie świadczy o niedawnym zanieczyszczeniu wody odchodami. Spożycie takiej wody stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi – powiedziała Marzenna Hardej, dyrektor PSSE w Sokołowie Podlaskim.

Wody nie będzie można używać co najmniej do godz. 13 w niedzielę. Zakaz dotknie 14 miejscowości, w których mieszka 1700 osób. Woda bo picia będzie dostarczana beczkowozami.

PSSE nakazał Gminnemu Związkowi Gospodarki Komunalnej w Jabłonnie Lackiej podjęcie działań naprawczych w celu doprowadzenia jakości wody w wodociągu do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz przedstawienie planu działań naprawczych wraz z terminem realizacji zaakceptowanym przez Wójta Gminny Jabłonna Lacka.

Czytaj więcej

Skomentuj