W Zabrzu ruszyła nowa elektrociepłownia. Będzie zasilana m.in. przez RDF

W Zabrzu ruszyła nowa elektrociepłownia. Będzie zasilana m.in. przez RDF
sm
24.09.2018, o godz. 14:21
czas czytania: około 2 minut
1

W Zabrzu uruchomiono nowoczesną elektrociepłownię. Będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Inwestycja kosztowała 870 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Otwarta w Zabrzu innowacyjna instalacja wielopaliwowa dała nowe życie jednej z najstarszych polskich elektrociepłowni, oddanej do użytku w 1897 r. Od XX w. funkcjonowała ona jako elektrociepłownia, a od 2011 r. stanowi część firmy Fortum. EC Zabrze ma stać się wizytówką polskiej energetyki.

O odmienności inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia Zabrze będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. O większe wykorzystanie paliwa wysokokalorycznego w elektrociepłowniach od wielu miesięcy apeluje branża odpadowa, która zmaga się z rosnąca górą odpadów tego typu. W zastosowanym w Zabrzu modelu RDF trafia do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i pełnomocnik rządu ds. programu “Czyste powietrze” zwrócił uwagę na efekt poprawy jakości powietrza w Zabrzu i Bytomiu, związanej z otwarciem nowej elektrociepłowni.

– Ochrona środowiska i walka o czyste powietrze to wspólne zadanie współczesnego świata. Polska już podjęła to wyzwanie i działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Jako jedni z pierwszych podchodzimy do problemu smogu systemowo. Postawiliśmy diagnozę i mamy pakiet kompleksowych działań, które konsekwentnie realizujemy, a ciepło systemowe jest jednym ze skutecznych narzędzi, które promujemy.

Instalacja jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie. Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki – ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW).

Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Zabrzanin

Komentarz #13991 dodany 2018-09-25 22:32:04

A o ile wzrośnie emisja metali ciężkich, alfabenzopirenu, furanu i dioksyn i innych rakotworczych związków? O tym autor artykułu nie wspomina...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024