W Zachodniopomorskim rozpoczęło się wielkie liczenie nietoperzy

W Zachodniopomorskim rozpoczęło się wielkie liczenie nietoperzy
kb
08.02.2018, o godz. 10:57
czas czytania: około 2 minut
0

W szczecińskich zimowiskach podczas zeszłorocznego liczenia nietoperzy odnotowano około trzydziestoprocentowy wzrost zimujących ssaków w stosunku do lat poprzednich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zima jest doskonałą porą roku dla śpiochów, a bez wątpienia należą do nich nietoperze. Szukają schronienia w trudno dostępnych miejscach, w których jest ciemno i cicho. Nie przemieszczają się między kryjówkami, dzięki czemu łatwiej je policzyć. Pracownicy lasów miejskich z Zakładu Usług Komunalnych wspólnie z członkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek”, które na terenie województwa zachodniopomorskiego liczy populację nietoperzy regularnie od kilkunastu lat, rozpoczęli liczenie tych chronionych ssaków.

W lasach miejskich Szczecina znajduje się osiem cennych zimowisk nietoperzy, w prawobrzeżnej oraz lewobrzeżnej części miasta. Wszystkie wcześniej zostały zabezpieczone przed niekontrolowaną penetracją, czyli zakratowe oraz dostosowane do potrzeb zimujących ssaków. Zostały posprzątane z gigantycznych ilości śmieci oraz wyposażone w specjalne wewnętrzne skrzynki.

– Zimujące nietoperze należą do 6 gatunków. Wśród nich można wymienić: nocka dużego, nocka rudego, nocka Natterera, gacka brunatnego, mroczka późnego oraz karlika, który do tej pory był bardzo rzadko notowany w szczecińskich zimowiskach. Należy pamiętać, że wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce i w Europie podlegają ochronie prawnej – mówi Izabela Grzana ze szczecińskich lasów miejskich. – W zeszłym roku podczas liczenia odnotowaliśmy około trzydziestoprocentowy wzrost zimujących nietoperzy w zabezpieczonych zimowiskach, w stosunku do lat poprzednich.

Ogólna liczba zimujących ssaków będzie znana po zakończeniu liczenia, które trwa do połowy lutego 2018

Liczenie prowadzone jest w ramach ogólnopolskiej akcji Dekada Spisu Nietoperzy. Trwa ona od 1989 roku. Ma na celu gromadzenie danych dotyczących ilości i składu gatunkowego polskiej populacji nietoperzy, które pozwalają na określenie trendów zmian liczebności i oceny stopnia zagrożenia poszczególnych gatunków.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024