W zoo w Poznaniu powstanie biogazownia

W zoo w Poznaniu powstanie biogazownia
jwo/PAP
04.05.2020, o godz. 7:58
czas czytania: około 2 minut
0

Wyłoniono firmę, która stworzy koncepcję biogazowni na terenie Nowego Zoo w Poznaniu. Powstanie takiego obiektu ma pozwolić na wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dzięki biogazowni poznański magistrat chce realizować ideę gospodarki obiegu zamkniętego, aby produkty, materiały oraz surowce były wykorzystywane tak długo jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów – sprowadzone do minimum.

– Doskonałym przykładem realizacji tej idei jest koncepcja biogazowni w Nowym ZOO, która pozwoli na lokalne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w oparciu o odpady pochodzące z działalności ogrodu zoologicznego – podał Urząd Miasta Poznania.

Wyjaśnił, że w poznańskim zoo żyje obecnie niemal 2500 zwierząt, produkujących codziennie wiele ton bioodpadów. Wykorzystanie ich do produkcji biogazu w biogazowni ma ogromny potencjał. Oprócz wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, produkty powstałe w procesie można wykorzystać jako nawóz oraz karmę dla owadów paszowych.

Miasto Poznań zawarło już umowę na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy biogazowni na terenie Nowego Zoo w Poznaniu. Magistrat podał, że docelowo biogazownia o mocy co najmniej 250 kW ma zostać wykonana w standardzie obiegu zamkniętego, wykorzystując substraty pochodzące z terenu ogrodu zoologicznego, tj. odchody zwierzęce i roślinne.

– Całość odpadów zielonych oraz odchodów zwierzęcych byłaby poddawana procesowi fermentacji metanowej. Otrzymany biogaz, po odpowiednim oczyszczeniu, byłby wykorzystywany do napędzania silników gazowych. Powstała w ten sposób energia elektryczna zasilałaby obiekty znajdujące się na terenie ogrodu zoologicznego, a powstające w kogeneracji ciepło mogłoby zostać wykorzystane do ogrzewania budynku słoniarni i innych pawilonów – wskazał magistrat.

Realizacja inwestycji ma się przełożyć m.in. na poprawę efektywności energetycznej, redukcję liczby i powierzchni składowisk bioodpadów, a także oszczędności kosztów energii.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024