Niższe ciśnienie lub brak wody w Ursusie, Pruszkowie, Piastowie i Michałowicach – to efekt uszkodzenia magistrali Pasma Pruszkowskiego.

W niedzielę 6 grudnia 2020 r. w godzinach popołudniowych uszkodzona została magistrala wodociągowa dostarczająca wodę mieszkańcom warszawskiej dzielnicy Ursus, miast – Pruszkowa i Piastowa oraz gminy Michałowice. Warszawskie MPWiK winą obarcza wykonawcę prac prowadzonych w sieci ciepłowniczej na zlecenie podmiotu niezwiązanego z przedsiębiorstwem.

„Wykonawca prac prowadzonych w sieci ciepłowniczej naruszył konstrukcję magistrali DN1200 w Al. Jerozolimskich w okolicach ul. Popularnej powodując w tym miejscu duży wpływ wody” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie MPWiK.

Na miejsce uszkodzenia zostały wysłane ekipy pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego MPWiK, które zajęły się dokładną lokalizacją wycieku, oceną zniszczeń i usuwaniem skutków. Równocześnie zamknięto dopływ wody do uszkodzonej magistrali, co skutkuje spadkiem ciśnienia lub całkowitym brakiem wody u odbiorców w Ursusie, Włochach, Pruszkowie, Piastowie i Michałowicach.

W rejony pozbawione dostaw wody wysłane zostały beczkowozy, uruchomiono także ujęcia zapasowe.

O godz. 17:00 na miejscu awarii wciąż pracowali pracownicy pogotowia wodociągowego. Po zabezpieczeniu miejsca wypływu wody oraz zamknięciu zasuw, odwodniono magistralę i przystąpiono do prac wykopowych. Ze wstępnych ustaleń wodociągowców wynika, że magistrala została przewiercona w spodniej części.

Około 20:30 po wykonaniu i oszalowaniu wykopu i odsłonięciu wierzchu magistrali pracownicy MPWiK przystąpili do wycięcia w jej górnej części okna, by dostać się do wnętrza i zlokalizować miejsce uszkodzenia przewodu. To pozwoliło ocenić zakres uszkodzenia rury. Następnie można było przystąpić do jej osuszenia i do prac spawalniczych. „Jest to skomplikowana operacja wymagająca precyzji, a prace utrudniają trudne warunki atmosferyczne i niska temperatura” – informowało przed północą biuro prasowe spółki.

Około 3:30 jej pracownicy prace spawalnicze w magistrali. Po nawodnieniu, o 5:50 rozpoczęło się przywracanie ciśnienia i zasilania w wodę rejonu Pasma Pruszkowskiego.

Czytaj więcej

Skomentuj