Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Warszawa chce być „Zielonym Miastem”. Porozumienie już podpisano

Warszawa chce być „Zielonym Miastem”. Porozumienie już podpisano
szp
19.06.2020, o godz. 9:06
czas czytania: około 2 minut
0

Władze Warszawy podpisały porozumienie o przystąpieniu stolicy do programu „Zielone Miasta” Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Przed Warszawą otwiera to szanse na sfinansowanie inwestycji przyjaznych środowisku. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Program „Zielone Miasta” (EBRD Green Cities) ma na celu wspieranie dużych miast w projektach, które będą prowadzić do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) może w ramach projektu współfinansować inwestycje w transport miejski, energetykę, gospodarkę odpadami, termomodernizację, oświetlenie uliczne i inne rozwiązania ekologiczne, np. automatyczne pobieranie opłat.

Strategia na kilkanaście lat

Warszawa ma stworzyć długoterminową (określoną na 10–15 lat) strategię zrównoważonego rozwoju a następnie opracuje jej krótkoterminowe cele. Urzędników wesprze C40 Cities – organizacja progresywnych klimatycznie miast, której Warszawa jest członkiem.

Jak dotąd w projekcie „Zielone Miasta” uczestniczy kilkadziesiąt miast z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad.

Warunkiem przystąpienia do programu jest realizacja inwestycji, której efektem będzie redukcja emisji gazów cieplarnianych. W przypadku Warszawy to zakup taboru dla drugiej linii metra. Umowę na zakup do 45 pociągów za ponad 1,3 mld zł miasto podpisało ze w styczniu br. Nawet połowę tych kosztów ma pokryć preferencyjny kredyt od unijnego Europejskiego Banku Inwestycyjnego powiązanego z EBOR.

Umowa podpisana

– To kolejny krok, który ma nam pomóc efektywnie walczyć z ociepleniem klimatycznym i być w gronie najbardziej efektywnych zielonych miast na świecie – powiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski przed podpisaniem umowy.

Ze strony EBOR porozumienie podpisał Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny na Europę Środkową. – Finansowanie projektów zielonych jest priorytetem dla EBOR. Dlatego dzisiejsze porozumienie jest dla nas szczególnie ważne. Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce przystępuje do programu „Zielone Miasta”. Mam nadzieję, że śladami Warszawy podążą inne miasta w Polsce, nie tylko te wojewódzkie – podkreślił.

– Warszawa jest członkiem organizacji C40 – najbardziej zaawansowanych miast, które walczą z ociepleniem klimatycznym. Dzisiaj, przy wsparciu EBOR, będziemy dążyli do tego, by jasno wyznaczyć swoje priorytety i przyspieszyć w mieście walkę z ociepleniem klimatycznym. Dotyczy to przede wszystkim postawienia na tabor zeroemisyjny – Warszawa już dokonała największych zakupów takiego taboru. Ale oczywiście robimy znacznie więcej, jeśli chodzi o oszczędzanie energii, ocieplanie budynków, wymianę kopciuchów – przypomniał Trzaskowski.

Jak przypomniał dyr. Zieliński, przez prawie 30 lat EBOR zainwestował w Polsce ponad 45 mld zł. – Tylko w zeszłym roku przeszło 62 proc. naszego finansowania to finansowanie projektów zielonych – dodał.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024