Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Warszawa. Mieszkańcy chcą więcej zieleni na placu Teatralnym

Warszawa. Mieszkańcy chcą więcej zieleni na placu Teatralnym
MŁ/PAP
29.06.2023, o godz. 8:44
czas czytania: około 3 minut
0

Warszawiacy podczas przeprowadzonych przez miasto warsztatów na temat koncepcji zagospodarowania placu Teatralnego wypowiedzieli się za zwiększeniem zieleni, miejsc do relaksu oraz likwidacją naziemnego parkingu - przekazał stołeczny ratusz.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Warszawę lepszą do życia projektujemy wspólnie z warszawiakami. Dlatego zorganizowaliśmy warsztaty projektowe, by szukać optymalnych rozwiązań dla koncepcji nowego zagospodarowania placu Teatralnego. Mieszkańcy chcą więcej zieleni, miejsc wypoczynku, ułatwień dla pieszych i rowerzystów” – powiedział zastępca dyrektora w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski.

We współpracy ze społecznością

Władze miasta chciały włączyć w proces powstawania koncepcji zagospodarowania placu Teatralnego jak największą grupę uczestników: mieszkańców, ekspertów, przedsiębiorców i urzędników z różnych biur i instytucji. Dlatego zdecydowano się na warsztaty projektowe typu charrette, czyli sztukę harmonijnego tworzenia. Prowadził je zespół z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Wcześniej w podobny sposób wypracowano m.in. zmiany dla Pola Mokotowskiego czy koncepcję docelowego urządzenia placu Powstańców Warszawy. Obie są obecnie realizowane.

“Warsztaty projektowe poprzedził spacer badawczy 3 czerwca po placu Teatralnym i jego okolicy. Do 11 czerwca działała internetowa ankieta o tym miejscu i oczekiwanych zmianach. Wypełniło ją blisko 300 osób. Następnie odbyły się dwa otwarte spotkania warsztatowe: 14 oraz 19 czerwca, kiedy mieszkańcy wraz z ekspertami na żywo przepracowali postulaty i główne założenia na nowy plac Teatralny. Podsumowanie warsztatów odbyło się 22 czerwca” – przekazał ratusz.

Eksperci zaprezentowali uwarunkowania dla placu Teatralnego, między innymi z bardzo ważnymi aspektami ochrony konserwatorskiej. W kolejnym etapie wskazywano, co należy zachować, a co powinno się zmienić.

“Rysowali na mapach, dokładali funkcje, których brakuje na placu. Tak powstało kilka wstępnych koncepcji. Osobny stół miały dzieci, które przygotowały odważne pomysły na tę przestrzeń z założeniem wodnym i placami zabaw” – wyjaśnił ratusz.

3 koncepcje z inspiracji mieszkańców

Na kolejnym spotkaniu eksperci przedstawili jak należy łagodzić skutki zmian klimatycznych z pomocą zieleni i wody oraz jak uspokajać ruch. Zostały na nim zaprezentowane trzy koncepcje, które były odzwierciedleniem uwarunkowań oraz postulatów mieszkańców. Mieszkańcy mogli wskazać mocne i słabe strony każdej z koncepcji. Te wskazówki posłużyły do opracowania finalnej koncepcji, który pozwoli opracować finalną koncepcję zagospodarowania placu.

Ma być więcej zieleni

Mieszkańcy chcą dużych zmian. Byli zgodni, że należy posadzić drzewa i dodać więcej zieleni oraz zbudować fontannę. Brakuje też miejsc do relaksu i odpoczynku dla dzieci, przestrzeni na sztukę i wydarzenia plenerowe. Mieszkańcy oczekują likwidacji naziemnego parkingu (chcą dla niego alternatywy), spowolnienia ruchu, wygodniejszych i bezpieczniejszych przejść dla pieszych oraz wygodnego przejazdu dla rowerzystów. Eksperci przewidują, że parking podziemny mógłby powstać w zachodniej części placu, po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej.

W czwartek 22 czerwca zespół z pracowni MAU przedstawił końcową koncepcję. Uwzględnia ona różne postulaty mieszkańców, ale także rekomendacje urzędów, które ostatecznie będą zatwierdzać projekt.

“Teraz zieleń stanowi nieco ponad 3 proc. powierzchni placu. Po zmianie stanowiłaby od 30 do 50 proc. “Proponujemy dwa zieleńce o organicznych kształtach po wschodniej i zachodniej części placu przy Teatrze Wielkim. Podobne były przed II wojną światową” – powiedział Maciej Mycielski z pracowni MAU.

Teatr wody na Placu Teatralnym

Na placu, dokładnie na osi głównego wejścia do Teatru Wielkiego, architekci proponują fontannę nazywaną “teatrem wody”. Krążyłaby ona kanalikami do bocznych zieleńców, tzw. “miejskich oaz”. Tam trafiałaby do małych oczek wodnych. “Całość stanowiłaby atrakcyjną strefę zabaw wodnych dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów” – wyjaśnił ratusz.

Zaznaczył, że całe założenie działałoby w oparciu o gromadzoną i podczyszczoną wodę deszczową. Eksperci oszacowali, że z placu Teatralnego oraz dachu Teatru Wielkiego można zgromadzić nawet do 26 tys. metrów sześciennych deszczówki rocznie.

Warsztatowa koncepcja z propozycją zmian jest gotowa i zostanie teraz gruntownie zweryfikowana.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024