1 / 3

W ramach inicjatywy miasta Warszawy od dwóch lat Fundacja VIRId’OR prowadzi ogródek edukacyjny dla dzieci. Ogródek ten znajduje się w Parku Kazimierzowskim i jest ogólnodostępny.

Dzieci przez wspólną zabawę poznają tam różnorodność roślin i ich potrzeby. Uczą się podstaw zachowań ekologicznych. Raz w tygodniu dyżuruje ogrodnik animujący prace ogrodnicze. Z kolei kilka razy w sezonie są organizowane niedzielne spotkania artystyczne i ekologiczne. Wokół działań ogrodowych wytworzyła się społeczność dzieci i ich opiekunów, którzy z własnej inicjatywy dbają o rosnące w ogródku rośliny, pielęgnując je i podlewając. Z tego powodu oraz dzięki uprzejmości Miasta i Zarządu Terenów Publicznych, który opiekuje się tym terenem, inicjatywa będzie kontynuowana przez kolejne dwa lata.

Czytaj także >>> Ceramiczny ogród zmysłów w Warszawie

Z praktyki wynika, że najmłodsi uwielbiają pracę w ogrodzie i są niezwykle zainteresowani otaczającą ich przyrodą, stąd też Fundacji VIRId’OR bardzo zależy na propagowaniu idei ogródków edukacyjnych dla dzieci. W tym celu został opracowany poradnik „Kiełkowanie dla Przyszłości”, opisujący jak taki ogródek założyć i prowadzić. Publikacja ta zostanie przestawiona podczas seminarium „Kiełkowanie Dla Przyszłości. Ogrody edukacyjne i inne sposoby redefiniowania przestrzeni publicznej, prowadzące do budowania społeczności lokalnych”. Spotkanie jest przeznaczone dla nauczycieli i pracowników ochrony środowiska. Odbędzie się 21 października 2015 r. w Konstancińskim Domu Kultury „Hugonówka”. Pełny program spotkania, oraz karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie fundacji: https://fundacjaviridor.wordpress.com/2015/09/09/seminarium-kielkowanie-dla-przyszlosci.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej