Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Warszawa: Powtórny przetarg na remont mostu Poniatowskiego

Warszawa: Powtórny przetarg na remont mostu Poniatowskiego
R.G./PAP
12.09.2022, o godz. 12:56
czas czytania: około 3 minut
0

Trzy firmy zgłosiły się do powtórnego przetargu na remont wiaduktu mostu Poniatowskiego w Warszawie. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął już analizę ofert. Rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wolę realizacji zadania wyraziły firmy Intop Warszawa, Primost Południe i Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe “Mosty”. Ich oferty kwotowo są niższe od zaproponowanych przy pierwszym przetargowym podejściu i zawierają się w przedziale od 77,8 do 86 mln zł.

Natomiast w pierwszym przetargu propozycje wahały się od 89,2 do 95,9 mln zł. Kwoty te były zbyt wysokie jak na możliwości samorządowego budżetu.

Ponad 11 mln zł taniej

ZDM rozpisał więc drugi przetarg. W efekcie firma Intop Warszawa koszt wykonania inwestycji wyznaczyła na kwotę 79 mln 517 tys. 894 zł. Primost Południe wykona to zadanie za 85 mln 997 tys. 161 zł, a Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe “Mosty” – za 77 mln 822 tys. 76 zł. Tym razem więc najniższa oferta jest o ponad 11 mln zł tańsza, niż ta, którą sprecyzowano w pierwotnym przetargu.

– Spodziewaliśmy, że powtórzenie przetargu spowoduje, że oferty będą niższe. I tak też się stało – zauważa rzecznik warszawskiego ZDM Jakub Dybalski.

Bez wymiany dylatacji wiaduktu

Jak podkreśla przedstawiciel ZDM, proponowane kwoty nie obejmują wymiany dylatacji wiaduktu.

– Jeżeli zdecydowalibyśmy się z tego prawa skorzystać, to w przypadku wybrania Intopu musielibyśmy zapłacić za całość robót 92 mln 838 tys. 318 zł, Primostu – 92 mln 388 tys. 241 zł, a “Mostów” – 89 mln 675 tys. 586 zł – wyjaśnia rzecznik ZDM dodając, że instytucja, którą reprezentuje skłania się jednak do podstawowego zakresu prac.

Na obecnym etapie trwa analiza ofert. Jej rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu kilku tygodni. Wybrany w ramach przetargu wykonawca będzie miał dwa lata od daty podpisania umowy na przeprowadzenie powierzonego mu zadania.

Generalny remont 

Wiadukt mostu Poniatowskiego przejdzie generalny remont na niemal całym odcinku, czyli od przystanku kolejowego Warszawa Powiśle do ul. Wioślarskiej. Pracami objęta zostanie konstrukcja wiaduktu opierająca się na 87 filarach i przyczółkach posadowionych na palach.

Odnowione zostaną także elementy betonowe i kamienne oraz mury oporowe. Odtworzone będzie też zabezpieczenie antykorozyjne stalowych elementów obiektu.

Odnowią pobliskie przejście

Równolegle remontowane będzie przejście podziemne pod Al. Jerozolimskimi, po zachodniej stronie mostu, czyli to, które łączy m.in. dwa tamtejsze przystanki tramwajowe.

– Przejście powstało w latach 1986-1989 i od momentu oddania go do użytku przechodziło tylko drobne prace konserwatorskie. Teraz zostanie poddane pierwszej tak dużej odnowie – informuje rzecznik ZDM.

Bez utrudnień w ruchu?

Remont wiaduktu mostu imienia księcia Józefa Poniatowskiego zostanie przeprowadzony zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Jak podkreśla warszawski ZDM, remont dotyczy tylko konstrukcji wiaduktu. Nie będzie się więc wiązał ze zmianami w organizacji ruchu na samej przeprawie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024