Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Warszawa, Pruszków i Serock - największe wsparcie NFOŚiGW dla inwestycji wod-kan

Warszawa, Pruszków i Serock - największe wsparcie NFOŚiGW dla inwestycji wod-kan
ko
25.11.2017, o godz. 16:57
czas czytania: około 2 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie otrzyma 637 mln zł z Funduszu Spójności. Dzięki wsparciu przekazanemu prez NFOŚiGW 5700 nowych użytkowników podłączy się do kanalizacji, a 6700 do sieci wodociągowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

To szósty etap wodno-ściekowego przedsięwzięcia, o całkowitym koszcie 1,2 mld zł. Wcześniejsze 4 etapy, dofinansowane były z programu przedakcesyjnego ISPA, Funduszu Spójności 2004-2006 oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Podpisana w piątek w Warszawie umowa MPWiK z Narodowym Funduszem jest drugą w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020. Poprzednia, piąta, z czerwca ub. roku opiewała na 541 mln zł dotacji z Unii Europejskiej przy całkowitym koszcie przedsięwzięcia – ponad 1 mld zł. Jej realizacja jeszcze trwa – zakończy się w połowie 2021 roku. W sumie, wielofazowy warszawski projekt (I-VI), od 2000 r. do 2023 r. otrzyma blisko 3,3 mld zł z unijnych pieniędzy, którymi dysponuje NFOŚiGW.

– Warszawskie „ściekowe” przedsięwzięcie to największy projekt, który będzie realizowany dzięki środkom unijnym. Do końca roku NFOŚiGW podpisze umowy na ponad 1,8 mld zł dofinansowania z działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Inwestycje obejmą 31 miast, największe z nich – poza Warszawą – będą realizowane w Poznaniu, Radomiu, Lublinie i we Wrocławiu. Wodno-kanalizacyjne projekty łącznie będą kosztowały 3,6 mld zł. W przyszłym roku Fundusz planuje podpisanie kolejnych, około 100 umów w ramach tego unijnego działania – powiedział prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda. Prezes MPWiK m.st. Warszawy Renata Tomusiak dodała, że beneficjentami tej gigantycznej ekologicznej inwestycji będą mieszkańcy Warszawy, a dofinansowany szósty etap projektu na pewno nie jest ostatnim.

Przy podpisaniu umowy był obecny Sekretarz Stanu w MŚ Paweł Sałek, który zaznaczył, że już 90 proc. kraju ma zrealizowane wymagania określone w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków, zgodnym z unijną dyrektywą dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. A NFOŚiGW – zdaniem Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Klimatycznej – jest jednym z najlepszych w Europie przykładów na to, jak skutecznie finansować ochronę środowiska.

W ramach inwestycji pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”  na terenie stolicy zaplanowano: budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, modernizację pompowni ścieków, modernizację oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz wdrożenie systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Natomiast w Pruszkowie wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna i wodociągowa, a w Wieliszewie koło Serocka modernizacji ulegnie Stacja Uzdatniania Wody „Wieliszew”, zaopatrująca w wodę północne dzielnice Warszawy.

Projekt przyczyni się do podłączenia 5700 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, a 6720 osób skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024