Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Gospodarka wodno-ściekowa dostanie aż 1,8 mld zł dofinansowania

Gospodarka wodno-ściekowa dostanie aż 1,8 mld zł dofinansowania
ko
22.11.2017, o godz. 10:33
czas czytania: około 3 minut
0

31 miast otrzyma w sumie 1,8 mld złotych na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Największe projekty będą realizowane w Warszawie, Poznaniu, Radomiu, Lublinie i Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Pieniądze pochodzą z unijnego dofinansowania. Wodno-kanalizacyjne inwestycje łącznie będą kosztowały 3,6 mld zł. Dotychczas podpisano 12 umów, kolejnych 19 podpisanych zostanie do końca tego roku.

Największy “ściekowy” projekt będzie realizowany w Warszawie. Jego całkowity koszt to ponad 1,2 mld zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi 637 mln zł. Umożliwi to modernizację dwóch warszawskich oczyszczalni oraz podłączenie 5,7 tys. nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej. 6720 osób skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę. Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie Warszawy, Pruszkowa i Serocka.

Szósty etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach otrzyma ponad 241 mln zł unijnego wsparcia. Projekt wart ponad 470 mln zł będzie realizowany w Poznaniu, Swarzędzu, Luboniu, Mosinie i Czerwonaku. Rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej umożliwi przyłączenie do niej ponad 10 tys. nowych użytkowników, zapewnienie dostaw wody pitnej o odpowiedniej jakości i poprawi funkcjonowanie sieci wodociągowej.

CZYTAJ TAKŻE: 241 mln zł na ekologiczną inwestycję poznańskiego Aquanetu

Wodociągi Miejskie w Radomiu dostaną 192 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na modernizację i rozbudowę gospodarki wodno-ściekowej radomskiej aglomeracji. Skorzysta na tym prawie 3000 nowych użytkowników sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie podejmie się rozbudowy i modernizacji systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w mieście. Trzeci etap tego wieloletniego projektu otrzyma 138 mln zł dotacji przy całkowitym koszcie oszacowanym na 267 mln zł. Efektem prac będzie przede wszystkim poprawa pracy oczyszczalni, ale również przyłączenie ponad 3400 nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej oraz zapewnienie 750 osobom możliwości korzystania z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: prawie 140 mln zł dofinansowania na wodociągi i kanalizację

Za docelowe rozwiązanie gospodarki ściekowej dla miasta Wrocławia będzie odpowiadało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A., które na ten cel pozyska 102 mln zł dofinansowania, a w sumie wyda na inwestycję 197 mln zł. Dzięki temu m.in. do sieci kanalizacyjnych podłączonych zostanie 2154 nowych osób, a ponadto 465 osoby skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę.

Inni beneficjenci to: Jaworzno, Elbląg, Zielona Góra, Kielce, Bodzentyn, Bielsk Podlaski, Kraków, Międzyzdroje, Łomża, Żyrardów, Żnin, Kołobrzeg, Niepołomice, Bielsko-Biała, Słupsk, Stary Sącz, Jasło, Legnica, Głowno, Chorzów, Sochocin, Nasielsk, Cegłów, Glinojeck, Osieck, Łosice.

Ocena projektów  trwa od marca 2017 r. Do Narodowego Funduszu wpłynęło 210 wniosków na kwotę 4,8 mld zł (wartość całkowita projektów – 9,3 mld zł), z czego po ocenie formalnej i merytorycznej pozostały 162 wnioski na kwotę 4,2 mld zł.

Obecnie trwa ocena ekspercka w obszarach: technicznym, finansowym i środowiskowym. Ponieważ początkowy budżet konkursu (2 mld zł) okazał się zbyt skromny w stosunku do potrzeb, instytucje zaangażowane we wdrażanie programu doprowadziły do zwiększenia dostępnych środków tak, aby wszystkim pozytywnie ocenionym projektom można było udzielić dofinansowania.

Oznacza to, że w 2018 r. będzie podpisanych jeszcze ok. 100 umów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024