Umowę na dofinansowanie inwestycji wartych prawie 88 milionów zł podpisały Wodociągi Kieleckie. Dzięki funduszom unijnym skanalizowana zostanie północna część gminy Masłów, zmodernizowana sieć w Kielcach i Sitkówce-Nowinach oraz zakupione nowe urządzenia dla oczyszczalni w Sitkówce.

W piątek 10 listopada prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę.

Dotyczy ona inwestycji na terenie Kielc oraz gmin Masłów i Sitkówka-Nowiny, których całkowity koszt wyniesie prawie 88 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie 44 mln. Dostęp do nowej kanalizacji uzyskają budynki zamieszkałe przez ponad 2,2 tys. osób.

–  Jest to kolejna inwestycja unijna realizowana przez Wodociągi Kieleckie. Robimy wszystko, aby jak najefektywniej wykorzystać dofinansowanie z Unii Europejskiej, bo obecna perspektywa finansowa jest prawdopodobnie ostatnią tak dużą szansą dla Polski i dla branży wodociągowej – komentuje prezes Henryk Milcarz.

Umowa przewiduje budowę systemu kanalizacji sanitarnej na terenie gmin Kielce, Masłów i Sitkówka-Nowiny o długości 39 km, budowę sieci wodociągowej na terenie gminy Masłów długości 2,7 km, przebudowę sieci wodociągowej w gminach Kielce, Sitkówka-Nowiny długości 11 km i renowację kanałów sanitarnych w gminie Kielce długości 3,5 km.

Oczyszczalnia Ścieków „Sitkówka” dostanie zmodernizowane piaskowniki i nowy generator biogazowy, który wykorzystuje gazy powstające podczas oczyszczania ścieków i produkuje „zieloną” energię cieplną i elektryczną. Wodociągi kupią również nowoczesne pojazdy – do przewozu uwodnionego osadu i do czyszczenia kanalizacji.

Czytaj więcej

Skomentuj