Warszawa: radni chcą zakazu palenia węglem

Warszawa: radni chcą zakazu palenia węglem
16.02.2022, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy wydała stanowisko, w którym popiera wprowadzenie zakazu palenia węglem w ramach zaostrzenia mazowieckiej uchwały antysmogowej. Swoje wsparcie dla takich działań wyraził wcześniej także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obecnie trwają prace nad zmianami w tzw. mazowieckiej uchwale antysmogowej, która ma pomóc w walce o poprawę jakości powietrza na terenie całego województwa. Aby zwiększyć skuteczność, konieczne jest podjęcie zdecydowanych kroków, takich jak wprowadzenie zakazu palenia węglem w indywidualnych źródłach ogrzewania. Wczoraj stanowisko wspierające takie działania wydała Komisja Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

– Kolejny krok Warszawy na drodze do czystszego powietrza! Wczoraj (w poniedziałek 14 lutego – przyp. red.) dziewięcioma głosami „za” Komisja Ochrony Środowiska przyjęła stanowisko w sprawie Zakazu Spalania Paliw Stałych Produkowanych z Wykorzystaniem Węgla Kamiennego. Dziękuję wszystkim, dla których poprawa jakości powietrza w stolicy nie jest obojętna – mówi Renata Niewitecka, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady miasta stołecznego Warszawy.

Problemem niska emisja

Jednym z istotnych problemów dla jakości powietrza w stolicy pozostaje „niska emisja”, czyli emisja szkodliwych substancji powstałych głównie w wyniku spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz w lokalnych kotłowniach węglowych. Badania wskazują, że spalanie paliw stałych, w tym paliw produkowanych właśnie z wykorzystaniem węgla kamiennego przyczynia się do tego zjawiska w dużo wyższym stopniu niż spalanie gazu czy oleju opałowego.

W Warszawie problem niskiej emisji dotyczy głównie rozległych powierzchniowo dzielnic, które w mniejszym stopniu podłączone są do sieci ciepłowniczej, jak Wawer czy Białołęka. Spore wyzwanie stanowią jednak także zanieczyszczenia napływające spoza stolicy. Dlatego istotne jest wprowadzenie stosownych ograniczeń nie tylko na terenie m.st. Warszawy, ale również w gminach ościennych, co podkreśla w swoim stanowisku Komisja Ochrony Środowiska.

Co Warszawa robi dla klimatu?

Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Dlatego stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie – to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wymiana przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym. Stolica wspiera też i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Na kolejnych budynkach miejskich montowane są panele fotowoltaiczne – obecnie to już ponad 140 takich obiektów. W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – powstaje 7 instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW.

Warszawa angażuje się także w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią, m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

Źródło: Biuro Prasowe Miasta Warszawy

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024