Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Warszawa startuje z akcją recyklingu wody

Warszawa startuje z akcją recyklingu wody
Bartłomiej Leśniewski
29.06.2023, o godz. 8:10
czas czytania: około 2 minut
0

Woda z miejskich basenów znów zostanie użyta do czyszczenia stołecznych ulic. Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta startuje z ekologiczną akcją recyklingu wody.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

– A to tylko jeden z przykładów działań Warszawy w duchu idei „zero waste” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Warszawa.

Dlaczego latem

Idea ponownego wykorzystywania wody z basenów wpisała się już w stały harmonogram sprzątania miasta. – Z roku na rok obserwujemy zwiększone zaangażowanie i chęć włączenia się pływalni w wodny recykling, który przynosi tyle korzyści dla środowiska. Cieszy nas też to, że entuzjastami tego przedsięwzięcia są mieszkańcy, którzy rozumieją jak ważne jest odzyskiwanie tak cennego surowca jakim jest woda i racjonalne gospodarowanie nią – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta.

Pierwszym basenem, który wziął udział w tegorocznej edycji wodnego recyklingu był Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawer. Wodę, która zapełniła w sumie 22 pojazdy służb oczyszczania, wykorzystano do sprzątania ulic. ZOM aż do jesieni będzie regularnie odbierał wodę z miejskich pływalni.

Najodpowiedniejszym okresem do przeprowadzenia akcji są wakacje, kiedy ośrodki sportu częściowo zawieszają swoje funkcjonowanie. Baseny są wtedy osuszane i czyszczone. ZOM wykorzystuje ten czas, żeby przepompować wodę do specjalistycznych pojazdów, które następnie myją jezdnie i torowiska tramwajowe. W akcji pomaga Ochotnicza Straż Pożarna Wesoła. Woda jest pobierana w momencie, gdy minie czas konieczny do ulotnienia się preparatów używanych do jej dezynfekcji. Jest więc neutralna dla ludzi i środowiska oraz czyszczonych powierzchni.

Ekologiczna akcja Zarządu Oczyszczania Miasta rozpoczęła się w 2020 r. W czasie jej trzech edycji odzyskano aż 6,5 mln litrów wody.

Więcej „zero waste”

Ponowne wykorzystanie wody z miejskich basenów to tylko jeden z przykładów na ekologiczne działania w mieście. W Warszawie działa też sieć jadłodzielni, w których mieszkańcy mogą zostawić zdatne do spożycia jedzenie, by skorzystał z niego ktoś inny. W niektórych dzielnicach organizowane są wyprzedaże garażowe – warszawiacy mogą sprzedać niepotrzebne przedmioty, zamiast je wyrzucać.

Miasto organizuje również ekopiknik, na którym podczas warsztatów można było nauczyć się np. jak wykonać torbę ze zużytych koszulek lub jak przygotować smaczne potrawy na bazie lekko zwiędłych warzyw czy czerstwego chleba. „Aby przeciwdziałać marnowaniu żywności miasto współpracuje też ze sprzedawcami na targowiskach – niesprzedane produkty trafiają do potrzebujących. Warszawa zachęca także do picia wody – kranówki, żeby ograniczyć ilość bezzwrotnych opakowań” – czytamy w komunikacie warszawskiego magistratu.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024