Wielka mobilizacja służb oczyszczania miasta. Nad ranem przez Warszawę przetoczyły się intensywne opady śniegu. Przy oczyszczaniu dróg i chodników pracuje ok. 2 tys. osób.

166 solarek wyjechało na stołeczne ulice o godz. 4.15 kiedy to w Warszawie odnotowano pierwsze płatki śniegu. Z uwagi na intensywny opad operatorzy pojazdów nie tylko posypywali jezdnie chlorkiem sodu w dawce 20 g/m2, ale także odpłużali asfalt w celu osiągnięcia wymaganego przez Zarząd Oczyszczania Miasta standardu czarnej jezdni. Intensywny opad śniegu zbiegł się z porannym szczytem komunikacyjnym, tak więc korki w mieście były większe niż na co dzień.

W niektórych częściach Warszawy konieczne było przeprowadzenie powtórnej akcji, która zakończyła się około południa. Objęto nią drogi Żoliborza, Bielan, Bemowa, Woli, Ursusa i Ochoty. Zarząd Oczyszczaniu Miasta dba o te ulice, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, za pozostałe odpowiedzialne są Urzędy Dzielnic, zarządcy nieruchomości i administracje osiedli (drogi osiedlowe).

Jednocześnie od wczesnych godzin porannych pracują wykonawcy oczyszczania terenów dla pieszych. ZOM zajmuje się ok. 1,9 mln m2 powierzchni i są to m.in.: przejścia na skrzyżowaniach głównych ulic, dojścia do stacji metra, chodniki na mostach, wokół sześciu parków administrowanych przez ZOM, ok. 20 tys. miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego SPPN. Oczyszczaniem chodników oprócz firm, które wygrały przetargi na te prace, zajmują się osoby zatrudnione w ramach programu aktywizacji bezrobotnych "Czysta Warszawa". Ponadto także pracujący nieodpłatnie na rzecz miasta skazani z Zakładu Karnego Warszawa-Białołęka.

Chodniki wzdłuż budynków, nieruchomości, na terenie osiedli i przylegające do posesji powinni odśnieżać zarządcy nieruchomości i administracje osiedli, dozorcy, właściciele posesji. Przystanki komunikacji miejskiej oczyszczane są na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego. Urzędy Dzielnic organizują sprzątanie chodników wzdłuż dróg gminnych, natomiast Zarząd Terenów Publicznych Starego Miasta i niektórych terenów w Śródmieściu.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj